A nyilvánosság és a kutatók elől is rejtve őrizgetik a csernobili katasztrófát követő magyar kormányülések jegyzőkönyveit és az egykori egészségügyi minisztérium 1986-os anyagait - írja az Index. Balázs Bálint kutató munkája során ütközött abba, hogy a Magyar Országos Levéltár nem tudta a rendelkezésére bocsátani a kormányülés-jegyzőkönyveket és az egészségügyi minisztériumi adatokat a harminc évre szóló titkosítás miatt. Az Index múlt pénteken közérdekű adatigénylést nyújtott be valamennyi minisztériumhoz, továbbá az Országos Meteorológiai Szolgálathoz és az Országos Frédéric Joliot-Curie Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutató Intézethez.
Megkérdezték, kezelnek-e a csernobili katasztrófával összefüggő minősített iratot, és amennyiben igen, milyen iratokról van szó, a minősítésüket mikor vizsgálták felül utoljára, és mi volt az indoka a titkosság fenntartásának. A megkeresett szerveknek a törvény 15 napos határidőt ad a válaszadásra. Eddig a sugárbiológiai intézettől érkezett válasz, a főigazgató azt írta: ők nem kezelnek a csernobili katasztrófával összefüggő minősített iratot - olvasható az Indexen.
A Csernobilról szóló titkos magyar iratok egy része feltehetően nem levéltárban van, hanem még mindig az eredeti gazdájánál vagy annak jogutódjánál. A Nemzeti Biztonsági Felügyeletnek sincs információja arról, hogy hol és milyen mennyiségű minősített adat létezik ebben a témában.