Világméretű összeomlás: akadoznak a Meta alkalmazásai
Sok felhasználót érint a probléma: nem működik a Facebook, az Instagram és a Threads sem.
Nem a magabiztos beböfögése annak, hogy tuti, mit kell csinálni.
„Ma augusztus 12. van. Kereken egy hónapja, július 12-én nyilatkozott a »járványügyi modellekkel is foglalkozó szakember« az ország legnagyobb hírműsorának. Kijelentette, hogy az akkori volt a legjobb hétvégénk, és onnantól »exponenciálisan emelkedni fognak a járványügyi számok«. Két és fél hét múlva nyilatkozott az ország egyetlen nem kormánypárti politikai napilapjának is. A Népszavának azt mondta, hogy »Magyarországon már körülbelül két hete növekszik, és 15 naponként duplázódik az új esetek száma«. Amikor ezt megfogalmazta, aznap 64 halott volt, a július 12-i nyilatkozatának napján 102-t jelentettek, de mivel az hétfő volt, így a hétvége két napjának összesítését ismertették, tehát a napi átlag 51 elhunyt. 64 nem duplája 51-nek, de a július 29-én elhunyt 1 fő sem a 10-11-i hétvége 3 elhunytjának, a kórházban kezelt 78 a 73-nak, a lélegeztetőn lévő 11 a 12-nek. A Népszava munkatársa természetesen nem kérdezett rá, hogy hol van itt a duplázódás.
De nézzük a jelenlegi számokat és az egyhónapja elhangzott jóslat idején közölt adatokat. Ma 86 új regisztrált fertőzöttről adtak hírt, ugye ezt kell egybevetni az 51-gyel. Ahogy a mai 80 ápoltat az akkori 73-mal, a 15 lélegeztetőn lévőt a 12-vel, és a mai nulla halottat (gondolom, valamennyi portál ma azzal a harsogó címmel indított, hogy idén az első egymást követő három hétköznap volt, amikor nem volt elhunyt az országban) az akkori hárommal. Exponenciális növekedés, aha.
Tévedni természetesen lehet. A járvány kezdete óta azt próbálom egyre kétségbeesettebben magyarázni, hogy a tudomány alapállása a kétely, nem a magabiztos beböfögése annak, hogy tuti, mit kell csinálni, és nincs, senkinek sincs minden jelenséget átfogó komplex tudása. Nem létezik olyan szakértelem, amellyel egyaránt lehet modellezni egy járvány okozta károkat, a járványkezelés miatt átalakított egészségügyi ellátás negatív hatásait, a gazdasági visszaesés miatt elveszendő életéveket, a mentális bajok mértékét. Én sem tudom, de tudom, hogy más sem tudja. Különböző szempontok vannak, és többek közt a média dolga, annak bemutatása, hogy ezek hogyan viszonyulnak egymáshoz, mit kell mérlegelnie az egyénnek és a társadalomnak.”
Nyitókép: YouTube