Cenzúrázza a Reposztot a Facebook

2018. november 15. 13:46

Ezek szerint a Facebook igényt tart annak eldöntésére, hogy szerinte melyik tartalom hozhat létre valódi értéket, s melyik nem.

2018. november 15. 13:46
Köntös László
reposzt

„Az utóbbi időben lettem figyelmes arra, hogy a Reposzton megjelenő írásaim kiemelését a Facebook nem támogatja. A blogon naponta jelenik megy egy-egy új poszt, a Facebook mindegyik szerzőnek felajánlja a kiemelés lehetőségét, az én írásaimnál viszont az olvasható, hogy a kiemelés nem támogatott. Az olvasó ezt természetesen nem láthatja, mert a kiemelés lehetősége csak az adminisztrátorok számára elérhető. Miután a blognak nincs semmilyen fizetett szerzője, szerkesztője, alkalmazottja, adminisztrátora, az adminisztrátori feladatot is minden szerző maga látja el. Természetesen, itt nem az én személyem az érdekes. Hanem az, hogy valamilyen okból a Facebook különbséget tesz tartalmak között, még egy formailag-technikailag egységes blogon belül is, vagyis tartalom-felügyeletet és szűrést végez. Ez, noha nem a cenzúra szélsőséges formája, tehát tiltás (még) nincs, de azért mégis csak nagyon is könnyen beazonosítható cenzúra. De a dologban az a legérdekesebb, hogy a Facebook úgy tesz, mintha információt adna az általa folytatott eljárásról, formailag felkínálja a magyarázatot, de valójában az adminisztrátor előtt rejtve marad, hogy egy-egy jegyzet kiemelése miért is nem támogatott. Vegyünk egy példát, képeken bemutatva. (...)

Ez így azért elég kínos. Ezek szerint a Facebook igényt tart annak eldöntésére, hogy szerinte melyik tartalom hozhat létre valódi értéket, s melyik nem. Ez az eljárás alkalmas egy olyan feltételezés megalapozására, hogy a tartalom-felügyeletet a Facebook ideológiai alapon végzi, hiszen az írásaim következetesen és elég karakteresen közvetítenek egy keresztyén hátterű jobboldali-konzervatív világképet, nyíltan konfrontálódva a ma liberalizmusnak nevezett valóságértelmezéssel. Miután a Facebook nyíltan nem meri vállalni az általa folytatott cenzúra ideologikus természetét, a kiemelés lehetőségének megvonása mögött elég nehéz más okot találni. És most ugyebár jöhetne a szokásos és ismert szöveg a Facebook ideológiai elfogultságáról. De nem teszem, hiszen ez a Facebook-kritika eléggé ismert.

Inkább azt a kérdést kell feltenni, hogy vajon a Facebooknak joga van-e ahhoz, hogy az amúgy megjelentethető bejegyzések között ideológiai alapon különbséget tegyen? Joga van hozzá, miután a Facebook magántulajdon, nem állami, tehát nem kötelezi a világnézeti semlegesség elve. Mint magántulajdon, a Facebook olyan ideológiát képvisel, amilyet akar, hiszen a mögötte lévő tulajdonosi csoportot is megilleti a szólásszabadság joga. Azt képvisel tehát, amit akar, amennyiben az nem ütközik valamilyen általánosan elfogadott jogi normába.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2018. november 16. 03:03
A vállalkozás szabadságába az ügyfelek megválogatásának a szabadsága is beletartozik valamint a szolgáltatás igénybevétele feltételeinek a meghatározása is. Szóval igen, van joga.
luzitanxaver
2018. november 15. 23:01
Nem kell felmenni arra a pályára, ami ilyen durván lejt. Az ignorancia és a kivonulás az egyetlen lehetséges megoldás, minden más esetben csonttörő kompromisszumok maradnak csak. Továbbá tájékoztatni kell a tisztelt felnövekvő generációkat, hogy az, ami számukra semleges közműnek látszik, valójában a privatizált cenzúra legnagyobb behemótja. Snowden fogalmazta meg ezt egészen zseniálisan: "Businesses that make money by collecting and selling detailed records of private lives were once plainly described as "surveillance companies." Their rebranding as "social media" is the most successful deception since the Department of War became the Department of Defense." (https://twitter.com/Snowden/status/975147858096742405)
Mbear
2018. november 15. 21:46
Kell egy mészárosbook mi elvtárs?:D
Onurisz
2018. november 15. 17:53
Köntös Lászlónak igaza van, csak úgy tűnik, mintha meglepődött volna. Pedig a tulajdonos a cenzúrát előre bejelentette. Mintha nem vert volna akkora port a világnyilvánosságban, mint a magyar közszolgálati média pártosságáról szóló hírek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!