Világméretű összeomlás: akadoznak a Meta alkalmazásai
Sok felhasználót érint a probléma: nem működik a Facebook, az Instagram és a Threads sem.
Ezek szerint a Facebook igényt tart annak eldöntésére, hogy szerinte melyik tartalom hozhat létre valódi értéket, s melyik nem.
„Az utóbbi időben lettem figyelmes arra, hogy a Reposzton megjelenő írásaim kiemelését a Facebook nem támogatja. A blogon naponta jelenik megy egy-egy új poszt, a Facebook mindegyik szerzőnek felajánlja a kiemelés lehetőségét, az én írásaimnál viszont az olvasható, hogy a kiemelés nem támogatott. Az olvasó ezt természetesen nem láthatja, mert a kiemelés lehetősége csak az adminisztrátorok számára elérhető. Miután a blognak nincs semmilyen fizetett szerzője, szerkesztője, alkalmazottja, adminisztrátora, az adminisztrátori feladatot is minden szerző maga látja el. Természetesen, itt nem az én személyem az érdekes. Hanem az, hogy valamilyen okból a Facebook különbséget tesz tartalmak között, még egy formailag-technikailag egységes blogon belül is, vagyis tartalom-felügyeletet és szűrést végez. Ez, noha nem a cenzúra szélsőséges formája, tehát tiltás (még) nincs, de azért mégis csak nagyon is könnyen beazonosítható cenzúra. De a dologban az a legérdekesebb, hogy a Facebook úgy tesz, mintha információt adna az általa folytatott eljárásról, formailag felkínálja a magyarázatot, de valójában az adminisztrátor előtt rejtve marad, hogy egy-egy jegyzet kiemelése miért is nem támogatott. Vegyünk egy példát, képeken bemutatva. (...)
Ez így azért elég kínos. Ezek szerint a Facebook igényt tart annak eldöntésére, hogy szerinte melyik tartalom hozhat létre valódi értéket, s melyik nem. Ez az eljárás alkalmas egy olyan feltételezés megalapozására, hogy a tartalom-felügyeletet a Facebook ideológiai alapon végzi, hiszen az írásaim következetesen és elég karakteresen közvetítenek egy keresztyén hátterű jobboldali-konzervatív világképet, nyíltan konfrontálódva a ma liberalizmusnak nevezett valóságértelmezéssel. Miután a Facebook nyíltan nem meri vállalni az általa folytatott cenzúra ideologikus természetét, a kiemelés lehetőségének megvonása mögött elég nehéz más okot találni. És most ugyebár jöhetne a szokásos és ismert szöveg a Facebook ideológiai elfogultságáról. De nem teszem, hiszen ez a Facebook-kritika eléggé ismert.
Inkább azt a kérdést kell feltenni, hogy vajon a Facebooknak joga van-e ahhoz, hogy az amúgy megjelentethető bejegyzések között ideológiai alapon különbséget tegyen? Joga van hozzá, miután a Facebook magántulajdon, nem állami, tehát nem kötelezi a világnézeti semlegesség elve. Mint magántulajdon, a Facebook olyan ideológiát képvisel, amilyet akar, hiszen a mögötte lévő tulajdonosi csoportot is megilleti a szólásszabadság joga. Azt képvisel tehát, amit akar, amennyiben az nem ütközik valamilyen általánosan elfogadott jogi normába.”