Így vágja maga alatt a fát az Európai Unió, most éppen a légi közlekedésben
Az Oroszországot sújtó szankciók miatt az orosz repterek bezártak az európai légitársaságok előtt, így az Európa és Kína közötti légi forgalom a kínaiak kezébe került.
Ilyenkor, január elején mindig sokan találgatják, mi vár ránk az előttünk álló esztendőben, de az elmúlt évben szaporodó sokkoló válságjelenségek miatt most még többen fürkészik a bizonytalan jövőt.
„E napokban különféle, furcsánál furcsább gazdasági, politikai, tudományos, technológiai és egyéb jövendöléseket, a mindennapi életre vonatkozó horoszkópokat olvashatunk nyomtatott és online felületeken »hivatásos« és műkedvelő jósoktól – jó soktól –, de vannak megbízható statisztikai adatokon és elemzéseken nyugvó, szakszerű előrejelzések is, amelyekre érdemes odafigyelni. Így például elég pontosan kiszámítható, hogy a világ népessége mintegy 83 millióval nő az idén, s biztosan meghaladja a 7,4 milliárdot, miközben Magyarország népessége sajnos tovább fogy. Hogy mennyivel, az azonban bizonytalan, mivel a kormány új otthonteremtési programja mostantól példátlan mértékű segítséget nyújt a lakásépítéshez-vásárláshoz (elsősorban, de nem kizárólag) a három gyermeket vállaló, nevelő családoknak, s ez várhatóan elősegíti a kívánt és tervezett gyermekek megszületését, ami azonban – az ismert biológiai törvényszerűségek miatt is – időben elhúzódva, a következő években lesz tapasztalható. Az is nagy biztonsággal előre jelezhető, hogy tovább bővül a glóbusz gazdasági termelése és fogyasztása is, például az egyik legtekintélyesebb londoni gazdasági-üzleti elemzőház 2016-ra vonatkozó legfrissebb előrejelzésében azt jósolja, hogy az olcsó élelmiszer, az olcsó üzemanyag és a zuhanó energiaszámlák »új életre kelthetik a globális fogyasztót«, és az év végére a világgazdaság növekedése megközelítheti a »boom« kifejezéssel jellemezhető ütemet. A Magyarországra vonatkozó előrejelzések is eléggé biztatók: az uniós átlagnál az idén is gyorsabb lehet nálunk a gazdasági növekedés üteme, alacsonyabb az infláció és a munkanélküliség mértéke, több százmilliárd forinttal több pénz marad a gyermekes családoknál, s érezhetően tovább bővül a lakosság jövedelme és fogyasztása.
Másfelől ahhoz sem kell különösebb jóstehetség, hogy kimondjuk: az idén folytatódik, sőt valószínűleg erősödik a keletről és délről Európába irányuló modern kori népvándorlás áradata a 2015-ben tapasztalt erőszakos cselekményekkel, kaotikus és tragikus jelenségekkel együtt. Ugyanakkor az is megjósolható, hogy a magyar kormány példátlan óvintézkedéseinek köszönhetően a Magyarország határát illegálisan átlépő migránsok száma a tavalyi négyszázezer főnek a töredékére zuhan az idén. Emellett az Egyesült Államokban elnökválasztás, Nagy-Britanniában népszavazás lesz az EU-tagságról, parlamenti választásokat tartanak többek között Szlovákiában és Romániában, tartományi választásokat Németországban. Az ázsiai és afrikai háborús és terrorista-tűzfészkeket az idén sem sikerül felszámolni, sőt a 2015-ben Európában több helyszínen végrehajtott – korábban elképzelhetetlen – terrorista merényletek megismétlődésével is komolyan számolni kell, hiszen az európai kultúrát és életformát elpusztítani igyekvő terroristahálózatok rákos daganatként egyre jobban beépülnek az európai társadalmak átláthatatlan, meggyengült – legyengített – immunrendszerébe.”