Tessék mondani, ez már a világháború?
Joggal teszi fel a címbeli kérdést egyre több újságolvasó.
A randalírozó utca, a páncélosok, az elszabadult indulatok látványa talán Keleten és Nyugaton ráébreszt minden érintettet arra, hogy meg kell végre egyezni, s csak együtt lehet szavatolni az eurázsiai térség biztonságát. Ébresztő!
„Mondhatnánk, hogy ez már polgárháború, ám bármilyen szörnyű, ami most történik, itt talán azért mégsem tart Ukrajna. Némi jóindulattal, de inkább zsákutcaként írhatnánk le a helyzetet, amelyben mégiscsak számolni kell a végletesen meggyengült hatalommal és egyre inkább a nem eléggé megerősödött ellenzékkel. A maga erejéből azonban egyik oldal sem hatalomképes, így aztán döntővé válhat az utca ordítása és immár a külföld szimpátiája is. A baj az, hogy ezzel hatalmat lehet dönteni, országot építeni azonban aligha.
Ebben a helyzetben érdemes lenne a barikádok mögött lélegzetvételnyi szünethez jutva mindkét oldalon elgondolkozni azon, hogy miként is lehetne kibújni a fedezék sokszor nedves és időleges biztonságából. Átgondolni például, hogy miért is kezdődött ez a tiltakozás, ami már messze nem az európai értékek védelmében hoz véráldozatot és romlást. Hova fajult a korrupcióval, az oligarchiával szembeni elégedetlenség?
Érdemes lenne ráébredni arra, hogy kik is lovagolták meg ezt a hullámot. Megfékezhető-e az egyre nagyobb erőre kapó radikálisok dühe? Megéri-e kockára tenni a történelmi léptékben nem is oly régen kivívott függetlenséget, s szétszakítani Ukrajnát? Szabad-e feltépni az éppen csak beforrt történelmi sebeket, s épkézláb jövőkép nélkül kockára tenni milliók életét? De nem ártana e szörnyűséget látva elgondolkodni a világban sem azon, hogy megéri-e egy népet feltenni holmi hatalmi rulettre. Hová visz az, ha hatalmi érdekek bűvöletében minden eszközt megengedhetőnek vélnek még az értékeikre oly kényes uniós tisztviselők is?”