Keleti és nyugati

2013. augusztus 25. 19:19

A valóban szaporodó ortodox templomok látványa tényleg megdöbbenti a szekularizált társadalomban szocializálódott magyar utazót.

2013. augusztus 25. 19:19
Köntös László
Reposzt.hu

A valóban szaporodó ortodox templomok látványa tényleg megdöbbenti a szekularizált társadalomban szocializálódott magyar utazót. Még a keresztyént is. Nekem néhány évvel ezelőtt volt hasonló élményem, amikor Kárpátalján jártam. De hasonló »sokkoló« tapasztalatokról adnak hírt az erdélyi úti beszámolók is. Az élményt pedig voltaképpen az az átélhető civilizációs törés adja, amely valóságosan fennállt és fennáll a keresztyén világ nyugati és keleti fele között. Látni való, hogy az ortodox kulturális jövőkép messze el akarja kerülni a nyugati fejlődési modellt, s köszöni szépen, „nem akar felzárkózni«. Gazdaságilag persze igen, de a »fejlődésért« cserébe nem hajlandó feladni saját hagyományos közösségi identitását. Az ortodox történelemértelmezés nem gondolja azt, hogy a modernitás szükségképpen szembehelyezkedik a múlttal, s azt sem, hogy az elvallástalanodás szükségképpen a »haladás« velejárója.

Sőt, ez az államilag is támogatott templomépítési boom épp az elmaradottságból akar előnyt kovácsolni, olyan módon, hogy a gazdaságilag elmaradott társadalmakra jellemző hagyományszerűséget tudatosan integrálja a gazdasági modernizációba. Ekként, a hagyományörzés nem menekülés a jövő elöl, hanem ellenkezőleg, a kulturális múlt tudatos beemelése a modernizálódó jelenbe. A viszonylagos gazdasági elmaradottságnak pedig az az előnye is lehet, hogy az »elmaradott« látja maga előtt kibontakozni a »fejlettet«, s meglehet, arra a következtetésre jut, hogy, nem biztos, hogy a mai nyugati »fejlődés«kurrens mintái az egyedüli érvényes minták a jövőre nézve. Talán létezhet más út is, amely képes a korábbi zárt társadalmat úgy beemelni a globalitásba, hogy egyúttal megőrizze kulturális sajátszerűségét. Éppenséggel, az ortodoxia felől nézve a nyugati keresztyénség sorsa, társadalmi szerepének át - és leértékelődése lehet akár riasztó is. – Mint ahogyan fordítva is, a nyugati individualizmus szempontjából nézve az ortodox egyház ilyen szintű autoritásának a megőrzése állami segédlettel lehet akár egészen premodern, »tudománytalan«, »mitologikus« – , sőt, Adornoval, Horkheimerrel vagy Popperrel fogalmazva »autoritárius«, »diktatórikus«, sőt »fasisztoid« is.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2013. szeptember 07. 19:52
Van ahol templomokat épít az állam közpénzből, van ahol stadionokat. Egyiket sem kellene. Mindkettő a cirkuszt a népnek műsor része, ameddig templomban vagy stadionban vannak addig sem gondolkodnak.
regiszter
2013. szeptember 04. 13:35
A keresztény rabszolgavallás a legnagyobb hagyomány és erkölcsromboló erő. A mai nyugati liberalizmus nem más mint egyfajta szekularizált kereszténység mely ugyanazt a pusztítást végzi csak a zsidó mitológia helyett emberjogi katyvasszal terjesztik az egalitárius mételyt.
kgyula
2013. szeptember 03. 21:19
Ha fingod nincs a téma lényegéről, felesleges idejönnöd és "behánynod az ablakon"...
Öreg
2013. szeptember 02. 22:03
Stzemélyes tapasztalataim szerint két egymásról független dolgot nem kell összemosni. 1. A szláv országokban valóban erősödik az ortodox egyház, ami teljesen logikus, hisz ott az egyház/ak/ szak egy emberöltőn belűl,husz éve szabadultak meg a tilalmaktól. És szerencsséjükre a jelenlegi állami vezetők tudják, hogy az egymást támogató együtt élés kölcsönös előnyökkel jár. Ezért a liberális tüntetők mindkettőt támadják. 2. Erdélyben a sok magyar templommal szemben a történelmi jelenlét bizonyítására épülnel-állami támogatással- templomok olyan helységekben is,ahol pár évtizede még nem is lakott nem magyar ember. Az ortodox egyház természetesen elfogadja. Záradék: a nyugati egyháziasság megszünéséért nem kár? És ha ez az Európai kultura visszaszorulásának a kezdete? Mert egy kultura pusztulása a közös értékek elvetésével kezdődik!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!