Hazardíroz-e az EKB?

2013. február 20. 16:25

Az állandóság hitelességet ad, a jegybanki hitelesség pedig nagy érték, és ezt nem szabad eljátszani.

2013. február 20. 16:25
Pelle Anita
tagokvagyunk

„Megoszlanak a vélemények az Európai Központi Banknak (EKB) a 2008 óta tartó pénzügyi-gazdasági válságban játszott szerepéről, kommunikációjáról és megtett lépéseiről. Egyesek már egyenesen az eurózóna jegybankjának középtávú hitelességvesztését, sőt morális hazardírozását emlegetnek. Azt, hogy az EKB a tűzzel játszik, amikor az euróövezet bajba jutott országainak kötvényeit vásárolja fel nagy tételben. Az EKB 2010 utáni, a korábbi évekhez képest szokatlan lépéseit a német jegybankelnök, Jens Weidmann is határozottan bírálta.

Érdemes azonban a fejleményeket egy másik szempontból is megvizsgálni: van-e a változások közepette állandóság is? A legfontosabb, hogy az EKB a válság során is végig kitart a statútumába foglalt céljai és működési keretei mellett. Ennek értelmében – nemcsak az EKB, de a Központi Bankok Európai Rendszerének (KBER) egésze számára is – az elsődleges cél az árstabilitás megőrzése. A statútumban foglaltak alapján a jegybank, elsődleges céljának (amely egyben a függetlenségének garanciája is) veszélyeztetése nélkül, támogatja az Európai Unió általános gazdaságpolitikáját, és hozzájárul az EU alapszerződésben meghatározott céljainak eléréséhez. (Mivel a Magyar Nemzeti Bank a KBER része, a magyar jegybanktörvény 3. paragrafusa pontosan ugyanígy rendelkezik a magyar kormány gazdaságpolitikájának monetáris eszközökkel való támogatásáról.) A statútum kinyilvánítja azt is, hogy az EKB a szabad versenyre épülő, az erőforrások hatékony elosztását biztosító, nyílt piacgazdaság alapelvével összhangban működik.

Ezek megváltoztatása nincs napirenden, ami egyebek mellett abból a meggyőződésből táplálkozik, hogy az állandóság hitelességet ad, a jegybanki hitelesség pedig nagy érték, és ezt nem szabad eljátszani. Válságos időkben különösen nem.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Greffiti
2013. február 20. 18:17
A MNB hitelességét simorék már régen eljátszották. Qzling banda volt és marad is. Söprés!
nick89
2013. február 20. 18:06
Ha jól értem, most mindenki attól retteg, hogy jön Matolcsy és belerakja a pénzt vagy a pénz egy részét a gazdaságba. Ezt persze megtehették volna korábban a bankok is. Mármint hitelezhettek volna európai módon. De eszük ágában sem volt. Nem értem ezt a korai sírás-rívást. ---------------------------------------------- Egyébként meg :http://www.harommajom.hu "Tudja-e Ön, hogy a a., kínaiakra senki nem ér rá, nincs törvényes felhatalmazása, ideje, energiája, kedve stb, stb.? b., a kínai nagykövet rendszeresen ellenőrzi honfitársait a Kínai Különleges Gazdasági Övezetben, mert neki Önnel ellentétben van törvényes felhatalmazása, ideje, energiája, kedve stb., stb.? (Hátrébb látható a követség Mercedese, melyről a kép egy Ganz-Mávagban végzett ellenőrzés alkalmával készült.) c., a korrupció tekintetében sikerült fekete-afrikai országok mögé kerülnünk? d., gazdasági növekedésünk mértéke sok éve alul múlja Fekete-Afrikáét? Kérdésünk: Visel-e felelősséget a politikai osztály az országunkat kifosztó, másként vállalkozók zavartalan tevékenységéért, és ha igen, akkor miért nem?"
heep
2013. február 20. 17:43
"a magyar jegybanktörvény 3. paragrafusa pontosan ugyanígy rendelkezik a magyar kormány gazdaságpolitikájának monetáris eszközökkel való támogatásáról." Hát ezt a pontot biztos nem ismeri a Simor, Király duó. Ha mégis akkor nagyon félreértelmezik (kellően finom és jó indulatú voltam velük szemben?).
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!