A forint „ára”

2011. március 29. 07:25

Nem tudni, hogy miért szorgalmazzák a „forintosítást” az alkotmányban. Rég rossz, ha kormány nem akar eurót.

2011. március 29. 07:25

„Most azonban annak kell, hogy örvendjünk: bikaerős a forint. Olyannyira, hogy nemzeti valutánk euróval szembeni árfolyama csaknem egyéves csúcson van. Ennek hátterében pedig az áll, hogy egyre nagyobb figyelem övezi Magyarországot a nemzetközi pénzpiacokon, továbbá – és ez kiemelendően jó hír – a külföldi szakértők, sőt a londoni City stratégái alapvetően pozitív véleményt fogalmaznak meg velünk kapcsolatban. (...)

Tény az is, hogy találhatók még fekete foltok a térképen. Többek között a kormány még nem állt elő a bajba jutott devizahitelesek problémájának kezelésével, s ez nyomasztja a bankok mérlegét. Tudniillik a többszörös moratórium kvázi azt jelenti, hogy nincs fedezet a kihelyezett hitelek mögött. Ez még akkor is így van, ha tudjuk, mekkora gondot jelent az adósok számára az elmúlt években folyamatosan emelkedő törlesztőrészlet kifizetése. Mindenesetre üdvözlendő – még akkor is, ha a huszonnegyedik órában vagyunk –, hogy április végére megszülethet a megállapodás a kormány és a Magyar Bankszövetség között a bajba jutott adósokat megsegítő programról.

Ugyanakkor nem tudni, hogy a kormány miért szorgalmazza a »forintosítást« az alkotmányban. Amennyiben ugyanis rögzítik, hogy hivatalos fizetőeszközünk a forint, akkor az két dolgot feltételez. Egyrészt a kormány nem akar eurót – és ez régen rossz (!) –, ezáltal nem teszünk eleget uniós csatlakozásunk idején tett, euróövezethez való csatlakozási szándékunknak, másrészt politikai kérdést csinálunk a gazdaságiból. Az euró bevezetése ugyanis nem a nagypolitikai csatározás színtere. Csakúgy, mint ahogy a forint »ára« sem.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 50 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
A Tűz csiholója
2011. március 29. 20:47
Nem a forinttal van a baj. Orbán március 15-én azt mondta, hogy az EU nekünk nem parancsol. Értik, Emberek! Hülye volt! Ilyet mondani az EU miniszterelnökeként. Másnap 217-re emelkedett a CHF. Isten éltesse a fidesz-zseniket!
Nemhivo
2011. március 29. 20:00
...elég szar az, hogy távolodunk az eurótól... A hiteles gazdaságpolitika iránytűje az, ha közeledünk, ill távolodunk a kritériumoktól.. A Zorbánék minden korábbi igéretüket megcáfolva ma a távolodás mellett döntöttek... Ettől az unió még nem esik kétségbe...de nálunk a normálisak annál inkább!
civilina
2011. március 29. 16:30
Ahogy a svájci frank sorsát elnézem... már engem sem hoz lázba az Eueró. Anglia, Svédország és, azt hiszem, Dánia sem vezette be, annak ellenére, hogy minden elvárásnak megfeleltek. Valamit tudtak ezek az államok, vagy csak a vezetőik kellő felelősséggel rendelkeztek a nemzetük iránt. A pakliban benne van, amit Sargalabu kommentelő társunk ír: "Az euró nem életképes, mert az azt használó országok nem tartanak be egyszerű szabályokat sem...". Milyen igaza van! Istenem! Mit meg nem érnénk, amikor a bivalyerős forintunkat nekünk is gyengíteni kellene!
Spiritmonger
2011. március 29. 14:58
kedves Szajlai Csaba! nagyon rossz gazdasági szemléletre utal, hogy az euro bevezetésének nem akarását rosszként értékeled. az aeuro gyakorlatilag a német-francia-olasz gazdasági nagyhatalmak játékszerek, amivel jó partnerre leltek egy sor gazdaságilag jelentéktelen országban Orbán nagyon helyesen teszi, hogy ragaszkodik a forinthoz, ugyanis a forint a gazdasági függetlenség záloga a jövőben, függetlenül attól, hogy épp milyen az árfolyama persze a "demokraták", meg az "ejrópéerek" rinyálnak, meg a gazdáik meg fogják próbálni a forint bedöntését, de a rossz hír az, hogy a hozzád hasonlókkal együtt fognak rápacsálni
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!