„STOP: - Húsz év alatt öt ciklust töltött a főváros élén. Melyik volt a kedvenc négy éve?
Demszky Gábor: - Az első négy év például rendkívüli módon kaotikus, ugyanakkor igen kreatív időszak volt. Nagyon nagy volt a szabadságfoka, noha kisebbségben voltunk, az ellenzék akár meg is szavazhatta a kezdeményezéseket, nem volt ilyen merev szembenállás mint manapság. Volt úgy, hogy az MDF-fel szavaztuk meg a költségvetést. Másrészt kizárólag én jelöltem a helyetteseimet, akik szakértő értelmiségiek voltak, nem pedig pártpolitikusok. Ez volt az egyetlen ilyen időszak. S ha végignézzük a húsz évet, szinte minden fontos kezdeményezés az első ciklusból indult el. Az egyetlen dolog, ami később keletkezett az a pénzügyi tervezési rendszerünk, ez '95-ben alakult ki, mivel akkor majdnem csődbe ment a város. De az első ciklusban alakult ki a város kulturális arculata, a pesti Broadway terve, a mai színházi struktúra, a független műhelyek támogatási rendszere vagy éppen a Sziget Fesztivál. (...)
- Sok embertől vált meg, amikor megválasztották a város első emberének? Hiszen akkor nem egyszerű kormányváltás zajlott, mint most, amikor nagyon sok a személycsere, hanem rendszerváltás volt.
- Két rendszerváltó politikus van, aki 20 évig a politika élvonalában maradt, Orbán Viktor és jómagam. Én teljesen az ellenkezőjét csináltam annak, amit ő. Vagyis én nem rúgtam ki tömegesen az embereket, és építettem arra, amit az elődeim elkezdtek. Inkább annak örültem volna, ha több fejlesztés van, amit továbbvihetünk. Amikor hivatalba léptem, egyetlen megkezdett beruházást örököltem, a 3-as metró újpesti meghosszabbítását, amit már mi fejeztünk be. Ezen kívül még csak előkészítve sem volt semmi, ezzel 3-4 évet veszítettünk. (...)
- Megjelent számos értékelés az elmúlt húsz évéről, abban mindegyik egyetért: nem kellett volna bevállalni az utolsó ciklust, mivel ez koptatta meg leginkább a nimbuszát. Megérte?
- Ez az én személyes történetem, ezzel szembe kell nézzek. Búcsúbeszédemben úgy fogalmaztam: happy end nincs. Van azért itt egy érdekes paradoxon. A világháborút követő újjáépítés óta nem folyt egyszerre annyi beruházás Budapesten mint ma, és minden statisztika, nemzetközi felmérés szerint most fejlődik a város leggyorsabban, de az én megítélésem csapnivaló, a népszerűségi listák végén vagyok. Ezzel szemben amikor az első Orbán-kormány minden beruházást leállíttatott, és elkeserítő volt a Főváros tényleges helyzete, én akkor voltam népszerűségem csúcspontján. Mostani megítélésemben nyilvánvalóan szerepe van a fővárosi közműcégeket körüllengő korrupciógyanús ügyeknek is, de a folyamat már 2006 után beindult.”