A kormány nem tud mindenkin segíteni

2010. július 05. 10:17

Meglepetésként ért minket, hogy betarthatatlan költségvetést örököltünk.

2010. július 05. 10:17

Napirenden van a devizahitelesek megsegítése, ez mibe kerül majd a költségvetésnek?

Segíteni akarunk a bajba került hiteleseken - és nem csak a devizahiteleseken -, amit a Nemzeti Eszközkezelő Társaságon (NET) keresztül tervez a kormány. A segítség költségvetési kiadással jár, de ezt csak a költségvetési hiánycélon belül lehet finanszírozni. Egy félreértést szeretnék tisztázni: e csomagban túlnyomórészt nem IMF-forrásokat használnánk. A kabinet nem tud mindenkin segíteni: csak azon átlagembereken, akik számoltak a kockázatokkal. Olyan hitelesekkel nem tudunk mit kezdeni, akik a saját tehervállalási lehetőségeiken túl adósodtak el - függetlenül a devizanemtől. A segítség csakis a lakáshitelekre terjedhet ki, a fogyasztási hitelek kiváltása nem került szóba. A rossz hitelek esetében pedig nemcsak a kormánynak kell a terheket vállalni - abban az adósnak és a hitelezőnek osztoznia kell. Az állam egyedül e kérdést nem tudja megoldani, így a bankoknak is terheket kell vállalniuk, hiszen leginkább az ő érdekük, hogy a kétes hitelektől megszabaduljanak - vagyis a piaci alapú megoldást sem zárnám ki, hisz e kétes hitelek mögött jelentős ingatlanvagyon áll, ami akár bérlakásokká is alakítható.

A következő napokban helyreállnak a törvényhozásban a klasszikus keretek, vagyis a törvények legfőbb benyújtója a kormány lesz, így újra nagyobb szerepet kapnak a parlamenti bizottságok. A gazdasági és informatikai bizottság, amelynek elnöke, a következő fél évben milyen szaktörvények módosítására készül?

A bizottságnak rengeteg ágazati törvénnyel lesz teendője a következő hónapokban. Valószínűleg újra kell gondolni a hírközlési törvény egyes előírásait. Az energiagazdálkodásban megszületett egy keretszabályozás, ám az középtávon minden bizonnyal felülvizsgálatra szorul. Az állami vagyongazdálkodásban számos teendője lesz a bizottságnak, különböző vagyonelemek sorsáról kell dönteni: határozni kell a MÁV Zrt. és a BKV Zrt. finanszírozásáról, de a Malév Zrt. sorsa is nyitott kérdés. Véleményem szerint e területen olyan hosszú távú konstrukciókat kell kidolgozni a kormánynak, amelyek hosszú távon és kiszámítható módon garantálják a cégek működését.

Ez nagyobb állami szerepvállalást, az adósság átvállalását jelentené?

Áttekinthető rendszert kell létrehozni, ahol világos, hogy a közösségi közlekedésre az állam mennyi pénzt tud adni és ezért milyen feladatokat vár el. A konszolidáció az én olvasatomban nem az adósság átvállalását jelenti, hanem azt, hogy kialakítunk egy új működési és adósságkezelési stratégiát - és e mögé áll az állam garanciával vagy más finanszírozási megoldásokkal. A főváros esetében a közösségi közlekedés racionalizálásra szorul, a szolgáltató cégek kapcsolata átláthatatlan. De nem Budapest az egyetlen város az országban, ahol hatékonyabb közlekedésszervezés kialakítására van szükség - így például azt is el kell dönteni, hogy a MÁV elővárosi közlekedési rendszerei hova tartozzanak a jövőben.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Boli
2010. július 05. 18:17
http://kuruc.info/r/26/62318/ Na, ez meg még aranyosabb... Bakker, világ cigói egyesüljetek!
Boli
2010. július 05. 18:14
Nem értem! A parlament költségvetési bizottságának - a Bajnai kormány alatt - az elnöke Varga Mihály volt. Valamiről lemaradtam? Vagy valamiről ő maradt le? Ne, már, hogy valamit nem tudtak! Ha viszont nem tudta a Misi, hogy így el van baszarintva a cuccos, akkor talán neki is le kéne vonnia a következtetéseket. Nem kötelező képviselőnek, bizottsági elnöknek, meg mittudom én mi a fütykösnek lenni még... Ha nem megy, ne eröltessük... Az egy dolog, hogy a cocik balfaszok voltak. Pont. Hál' Isten, már nem ők vannak, de a jelenlegi balfaszok úgy látszik nem is voltak ott a Parlamentben, nem asszisztáltak, nem smúzoltak a bizottságokban kölcsönösen... Szóval, idehaza sem voltak kb. 8 éve??? Ne'ba!!!
slomovicz
2010. július 05. 13:05
Akik most, verik egy hónap után, az asztalt hogy miért nincs kolbászból a kerités, azok forduljanak nyugodtan a libás Bajnai -hoz. Az Orbán kormány 2002- ben 370 milliárdot hagyott a kasszában. A Bajnai kormány egy világ gazdasági válság közepén az első negyedévben elköltötte az éves kiadások nyolcvan százalékát. Mecsoda különbség! DE van egy jó hírem is. Lényegtelen, hogy mit visitoznak az ellenzéki pártok ha a kormány végig viszi a huszonlkilenc pontból álló első programmját. Rendszerváltásban a régi gyülöletkeltő politika szart sem ér. :-)
picur3ka
2010. július 05. 10:38
Kosa meg egy hulye, alakul ez, mint pupos gyerek a pres alatt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!