Korlátozná a helyi törökök jogait Németország és Belgium

2017. május 07. 13:37

A belga kormánynak nem áll szándékában engedélyezni, hogy az országban élő törökök részt vegyenek a halálbüntetés visszaállításáról tartandó népszavazáson – jelentette ki Charles Michel miniszterelnök az RTBF a közszolgálati rádiónak és televíziónak adott interjúban. A német kormány sem engedné a helyi törököknek a szavazást.

2017. május 07. 13:37

A Le Soir című napilap beszámolója szerint a kormányfő a szombat esti interjúban aláhúzta: meg fogják keresni azokat jogi lehetőségeket, amelyekkel megakadályozhatják, hogy Belgium területén is szavazzanak a halálbüntetés visszaállításáról. „Nem fogom eltűrni! Elfogadhatatlan a szememben” – fogalmazott a miniszterelnök.

A napilap tájékoztatása szerint szombaton több belga parlamenti párt is bejelentette, hogy nem támogatnák, ha a belgiumi törökök is részt vehetnének egy ilyen témában rendezett referendumon.

A németek is bekeményítenek

Steffen Seibert, a német szövetségi kormány szóvivője pénteken bejelentette: amennyiben Törökországban népszavazást tartanak a halálbüntetés végrehajtásáról, akkor Németországban az ott élő törökök nem vehetnek részt a referendumon. Hasonlóan vélekedett Martin Schulz, az Angela Merkel kancellár vezette jobbközép CDU/CSU pártszövetséggel kormányzó szociáldemokraták (SPD) elnöke, kancellárjelöltje, aki a Der Spiegel című hírmagazinnak azt mondta: „nem engedhetjük meg, hogy Németországban szavazást tartsanak olyan intézkedésről, amely ellentmond értékeinknek és alkotmányunknak”.

Recep Tayyip Erdoğan török államfő a tavalyi puccskísérlet után már korábban is világossá tette, hogy kész aláírni a halálbüntetés visszaállításáról szóló jogszabályt, ha a parlament így határoz. Az államfő a jogköreit kibővítő népszavazás óta ismét kiállt a halálbüntetés mellett.

Csak Fehéroroszországban van halálbüntetés Európában

A halálbüntetés eltörlését a nyugat-európai országokban a társadalmi fejlődés megkérdőjelezhetetlen mérföldkövének tekintik. A halálbüntetés tilalma része az Európa Tanács, így Törökország által is elfogadott Emberi Jogok Európai Egyezményének, valamint az Európai Unió alapjogi chartájának.

Európában már csak Oroszországban és Fehéroroszországban nem törölték el a halálbüntetést, de Moszkva moratóriumot hirdetett, így már nem hoznak halálos ítéleteket Oroszországban. Fehéroroszország jelenleg az egyetlen európai állam, ahol halálbüntetéseket szabnak ki és hajtanak is végre.

(MTI)

Összesen 173 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
derakin
2017. május 07. 20:36
Nekem ez inkább öngolnak tűnik. Valószerübb azt gondolni, hogy egy német/belga körökben szocializálódott török kevésbé halálbüntetéspárti. Ilyen logika mentén ha nem engedik őket szavazni, csak ellenségeket szereznek helyben és támogatják a halálbüntetés bevezetését törokhonban. Persze lehet nem ismerem eléggé a nyugati törökök mentalitását.
útonjáró
2017. május 07. 19:03
demokratikus jogaik gyakorlásában való akadályozás? szavazati jog megvonása? engem ez a legsötétebb időkre emlékeztet... úgy látszik, Belgiumban és Németo-ban már szitál a barna eső...
luisbathhelena
2017. május 07. 18:39
Hogy akadályoznak meg mondjuk egy német vagy belga állampolgár törököt a szavazásban? Csak fasiszta megoldások jöbnnek szóba: 1. letartóztatják még a szavazás előtt 2. körülveszik tankokkal a török követséget 3.ha levélben szavaz fölbontanak minden oda menő levelet önkényesen Várom valakitől a megoldási javaslatokat Ennek a huszadáért elátkoztak minket.
enes
2017. május 07. 18:26
A halálbüntetés ellen szavazó török bemehet a követségre, szavazhat?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!