Ezzel a mai lépésével a jegybank egy dolgot megerősített: a régióban továbbra is Magyarország esetében a legmagasabb az irányadó kamat szintje, minket Csehország, majd Lengyelország követ. Utóbbi államban nagyjából még egy 75 bázispontos emelés ugyan várható, de ez a tényen nem változtat.
Több dolog fűti a forint gyengélkedését
A forint ilyen mértékű gyengülésének szerteágazó okai vannak. A forint a sokkokra rendkívül érzékeny, de ez önmagában nem magyarázza az ekkora gyengülést. Az okok között szerepel a szomszédunkban egyre inkább elhúzódó háború, ami növelte a bizonytalanságot és a recessziótól való félelmet a befektetők körében. A háborúhoz kapcsolódik a felfutó infláció is: ebben a vonatkozásban Magyarország az ársapkák bevezetése miatt viszonylag jól teljesít a konfliktushoz közel eső többi országhoz képest, de ez nem tartható a végtelenségig. Ezzel kapcsolatban érdemes lesz figyelni holnap a Makronómot, hiszen a következő nap teszi közzé az MNB a júniusra vonatkozó inflációs statisztikát, amiről be fogunk számolni.
A forint gyengülése mindenképp mérséklődne, ha a magyar kormánynak sikerülne megállapodnia az Európai Unióval a Helyreállítási Alapról, hiszen ez a nem kis összeg egyelőre hiányzik az államkasszából. Az egész Európai Unióban csak Magyarországgal nem sikerült eddig a megállapodás.
A hazai jegybank ugyanakkor jól reagált a forintgyengülésre. A monetáris politikáért elsősorban a jegybank felel, de a magyar deviza esése bőven túlmutat a monetáris politikán, ezért a jegybank nem okolható azért, hogy nem mérséklődik a gyengülés. A gyengülésben elévülhetetlen szerepe van a folyó fizetési mérleg magas hiányának. Igaz ez megint visszavezet a háborúhoz, hiszen a magas energiaárak fűtik ezt a magas hiányt. Mindez pedig, karöltve az Európai Unióval való megállapodás hiányával növeli Magyarország sérülékenyéségét. Ezen kívül a befektetőket negatívan érintette az extraprofitra kivetett adó is, ami szintén fűti a forint drámai gyengülését. A jegybank a monetáris politika szigorításával igyekszik elébe menni és mérsékelni a gyengülést, de az egyre nagyobb emelések és az egyre magasabb kamatszint képes visszavetni a korábbi magas gazdasági növekedést, ami szintén nem erősíti a forintot. Gyors és a reálgazdaságot kímélő döntés így az unióval való megegyezés lenne.