Újabb óriásberuházás érkezik Magyarországra
Dunavarsányban építi meg első közép-kelet-európai üzemét Dél-Korea vezető élelmiszeripari vállalata.
Az EU 2019-es regionális rangsorolása alapján a spanyol és a közép-kelet-európai országok kis- és középvállalkozásai vezetik be a legkevesebb innovatív megoldást az egész kontinensen.
Nagyot javult a magyar cégek termelékenysége
A 2019-es Regional Innovation Scoreboard szerint Norvégiában, Portugáliában és Svédországban a kisvállalatok összességében jobban teljesítenek, mint más tagállamokban. A Norvégiában található Hedmark og Oppland régió 81,8 százalékkal teljesít jobban az EU átlagánál, így uniós innovációs szupersztárnak lenne tekinthető, itt vezetik be a legtöbb termék- vagy folyamatinnovációt a kis- és középvállalatok.
A magyar kkv-k esetében jelentős előrelépésre van még szükség, ezért indokolt a magyar innovációs és tudományos rendszer megújítása. Biztató ugyanakkor, hogy „2010 és 2017 között Magyarországon nőtt a legnagyobb mértékben a termelékenység a kis- és középvállalkozói szektorban az egész régióban és az egész unióban”. A közép-európai munkaerőhiányos helyzet szintén nagyban hozzájárulhat majd ahhoz, hogy a régió vállalatai is a modernizáció útjára lépjenek. Az egyes európai gazdaságok interaktív termelékenységi, azaz hatékonysági térképe itt böngészhető, Magyarország a termelékenységet tekintve nagyjából az észt szinttel egyezik meg.
Forrás: Science Business
Kreatívak vagyunk, de látszódhatna jobban is
Az is kedvező a jövőre nézve, hogy Magyarország 153 ország közül a harmadik helyen áll a tudomány és technológia terén. Méretéhez és erőforrásaihoz mérten hazánk tehát nagyban hozzájárul a globális tudástermeléshez. Erről árulkodik a Good Country Index, amely nem azt méri, hogy egyes országok saját jólétüket hogyan mozdítják elő, hanem azt próbálja megragadni, hogy mennyit adnak a világnak.
A tudomány és technológia területén például Nobel-díjasokat, szabadalmakat, tudományos publikációkat vagy éppen külföldi hallgatókat képeznek.
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.