Ennyire laza még sosem volt monetáris politika

2019. február 10. 15:15

Nincs infláció, nincs sírás, avagy reggae videókkal hangsúlyozza a jamaikai jegybank, hogy a korábbi éves inflációs célok helyett folytonos inflációs célt jelentettek be tavaly szeptemberben. Ehhez azonban hitelesség és jó kommunikáció kell a jegybank részéről, hiszen az infláció jelentős részben a gazdasági szereplők várakozásain múlik. A jegybank dalsorozatban mondja el, hogy az sem jó ha túl magas, és az sem jó, ha túl alacsony. Bár a megoldás nem szokványos, a reggae a jamaikaiak DNS-ében van, így talán majd az inflációs cél és a gazdaság ritmusa is a vérükben lesz.

2019. február 10. 15:15
null

A jó infláció alacsony, stabil, és kiszámítható. Épp mint a reggae ritmusa:

És ha már az országban járunk, ne feledkezzünk meg az új Bob Marley emlékérmekről sem.

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
koronaszepe
2019. március 07. 18:06
Lelki szemeim előtt látom Petrás Jánost, ahogy már lelkesen dolgozik a "Tengelyfordító kék banán" című nótán/videoklippen...
Akitlosz
2019. február 13. 08:21
Az infláció rossz. Az állam meglopja általa a saját polgárait az adókon felül. Az a jó, sőt a legjobb a lehető legtöbb embernek, a politikusokon és a bankáron, (meg az általuk (le)fizetett közgazdászokon) kívül mindenkinek ha a pénz stabil. Mindenki érthetően a lehető legjobb pénzért akar(na) dolgozni és eladni. A rontott pénz pedig nem ilyen. Emellett az inflációs pénz alkalmatlan két fontos feladatra, amire a stabil pénz alkalmas és hasznos. Az értékmérésre és az értékőrzésre. Az inflált pénz csak csereeszköznek jó, de értékmérésre nem és értékőrzésre sem, mert folyamatosan veszíti el az értékét, ezért nem jó a gazdaságnak. Akkor miért van? Azért, hogy a semmiből pénzteremtés kiváltságával felruházott kevesek, a politikusok és a bankárok munka nélkül jussanak hozzá a semmi pénzteremtés jogával fel nem ruházott tömegek munkával előállított anyagi javaihoz. Azaz az infláció nem egyéb, mint vagyondézsma, egy extra adó a normális adókon felül. Amiből következik, hogy adóval kiváltható, tehát egy tisztességes, felelősen gazdálkodó államban semmi szükség nincsen rá.
Akitlosz
2019. február 13. 00:23
Addig világos, hogy az államnak és a Nemzeti Banknak minden szükséges eszköze megvan a pénz értékének a stabilan tartására akár évszázadokon át is, ha közben nincsen háború? Milyen deflációról hadoválsz össze-vissza? Ember nem látott még olyant. Szó nem esett deflációról sem a cikkben sem az én hozzászólásomban. A pénz értékét könnyű lenne stabilan tartani, ha van rá akarat és persze ha az állam felelősen gazdálkodik. Szükséges pénz = már forgalomban lévő pénz * defláció / infláció * gazdasági növekedés / gazdasági visszaesés És ennyi, a pénz stabil marad. Eddig világos? Semmilyen reálgazdasági folyamat nem létezik, ami békeidőben inflációt tudna okozni. Az inflációt az állam és a bankok csinálják szándékosan azért, mert nekik abból anyagi hasznuk van, mindenki más rovására.
Zsaturnuzs
2019. február 13. 00:17
A pénz értéke sosem lehet hajszálpontosan állandó, mindig növekszik (defláció) vagy csökken (infláció). Eddig világos? A defláció pusztítja a keresletet, és a kapitalizmusban a kereslet vezérli a gazdaságot és a növekedést. Ha van kereslet valamire, akkor valakik előállítják a hozzá illő kínálatot, "növekszik a GDP", gyarapodnak a vállalkozások, és kellően gyors növekedés esetén új munkahelyek jönnek létre. Ha szűkül, csökken a kereslet, akkor csökken a kínálat is, megszűnnek munkahelyek és tönkremennek vállalkozások, "csökken a GDP". Gondold át ezt. Isten óvjon minket a tartós deflációtól!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!