Belga biztosjelölt: Iránnal és Oroszországgal bizniszelt – megúszta, így most Magyarországot büntetné meg
A válságkezelési és egyenlőségi bizottsági portfólióra jelölt politikus meghallgatása november 6-án lesz.
A lettek vihetik Ukrajnát, az olaszok és a lengyelek a pénzcsapot.
Nyitókép: Dursun Aydemir / ANADOLU / Anadolu via AFP
Exkluzív információkkal jelentkezett a Die Welt a hamarosan felálló új Európai Bizottság kapcsán. Ursula von der Leyen újraválasztott bizottsági elnök azt ígérte, hogy péntekig megnevezi a tagállamok által jelölt biztosoknak kiosztott portfóliókat; a német laphoz ugyanakkor már kiszivárgott néhány igen fontos döntés.
Az egyik nagy nyertes váratlanul Olaszország lesz: a lap információi szerint
az olasz biztosjelölt, Raffaele Fitto ügyvezető alelnöki pozíciót kap a Bizottságban, és a gazdaságért, valamint a covid utáni helyreállítási alapért lesz felelős –
ez talán a legnagyobb szívesség, amit az ebből az alapból élő Olaszország kaphatott.
Várhelyi Olivér korábbi pozícióját, a bővítési portfóliót Valdis Dombrovskis sokszorosan visszatérő lett biztosjelölt kapja a kiszivárgott információk szerint, de Von der Leyen tervében van egy csavar: az eddig is bizottsági alelnökként dolgozó lett politikus megkapja Ukrajna újjáépítésének témáját is a Várhelyitől átvett iratstócok mellé.
A kereskedelemért a jövőben a holland Wopke Hoekstra felelhet majd, az energiáért a cseh Josef Síkela,
az iparért és a stratégiai autonómiáért pedig a francia Thierry Breton – ez utóbbi egyébként Macronnak is nagy szívesség, utóbbi ugyanis a francia elnök és Orbán Viktor közös kedvenc témája.
Döntés született a spanyol és a lengyel portfólióról is: Teresa Ribera spanyol biztosjelölt a digitális és a zöld átállásért fog felelni, a költségvetésért felelős biztosi pozíció pedig Ausztriától Lengyelországhoz, Piotr Serafinhoz vándorol.
Mivel a Magyarország és Brüsszel közötti vitás ügyek jelentős része a költségvetési biztos illetékességi területére esik, minden valószínűség szerint
mindarról, amiről eddig az osztrák Johannes Hahnnal kellett a kormánynak tárgyalnia, immáron Donald Tusk jelöltjével kell majd.
Az örökös szlovák jelölt, Maroš Šefčovič dolga a bürokráciacsökkentés és az intézményközi együttműködés lesz majd – ugyanakkor a szlovák politikus elveszíti bizottsági alelnöki státuszát. A bizottsági alelnökök szintje egyébként is átalakuláson megy majd keresztül a Welt szerint: a külügyi és biztonságpolitikai főképviselő mellett további négy ügyvezető alelnöke lesz majd a bizottságnak, de a nem ügyvezető alelnöki pozíciókat kivezetik.