Megszólalt Zelenszkij jobbkeze: Ukrajna hallani sem akar a békéről, meg amúgy se elég erősek épp
Kijev szerint hiányzik az erő, és a nyugati támogatás a béketárgyalásokhoz.
Mark Galeotti nem tartja kizártnak, hogy „Oroszország ugyanolyan káoszba süllyed, mint a 90-es években”.
„Az orosz elnök elszigetelt, nincs kapcsolata a valósággal és a rendszere az összeomlás szélén áll” – olvasható Mark Galeotti, a Mayak Intelligence tanácsadó cég igazgatójának a The Times-ban megjelent elemzésében. Galeotti – akinek eddigi munkássága során több mint húsz könyve jelent meg Oroszországról – úgy véli, hogy Putyin „annyi más autokratához hasonlóan önmaga karikatúrája lett,
korábbi erősségei immár az Achilles-sarkát jelentik.
S most még a szerencséje is cserbenhagyta.”
A tanácsadó cég igazgatója szerint az orosz vezető azt a következtetést vonta le többek között a Krím sikeres megszállásából, hogy „geopolitikai zseni, a hadserege pedig feltartóztathatatlan”. „Közben nincs semmiféle katonai tapasztalata, és nem hallgatott senkire egy éve, Ukrajna lerohanása előtt. De a legapróbb részletekig bele akar szólni a háború menetébe és nem mérte fel saját haderőinek korlátait” –hívja fel a figyelmet Galeotti.
A brit szakértő hangsúlyozza, hogy az is gátolja a háború eredményes megvívását, hogy „az a fő szempont az orosz vezetésben, hogy
Putyin kedvére kell tenni”.
Így például az új főparancsnok megindította a régen várt offenzívát Ukrajnában, annak ellenére, hogy a csapatok még nem készültek fel tisztességesen. „De a főnöknek alighanem ez volt a rendelkezése” – magyarázza.
Mark Galeotti azzal folytatja, hogy „az orosz elnök nagy valószínűséggel még mindig azt hiszi, hogy nyerhet, és »kibekkelheti« a nyugati egységet, és e téren még igaza is lehet. (...) De a legtöbb amit remélhet, az az, hogy meg tudja tartani a Donyeck-medencét, a Krímet és az odavezető sávot” – olvasható a Times-ban.
A szakértő azt is leszögezi, hogy „Putyin nagy erőssége, hogy nincs, aki a helyére lépjen”. De annak sincs esélye, hogy Oroszország szétesik, „ám a háború és a totalitárius vezetés miatt veszélybe került bármiféle kedvező változás”.
Mindezekután Galeoti Rettegett Ivánhoz hasonlítja az orosz államfőt. Mivel a cár is korszerűsítette az államot az uralkodása elején, „de azután fokozatosan hatalmába kerítette az önteltség és a paranoia, így utolsó éveit vér és terror jellemezte” – írja.
A brit szakértő gondolatait egy lehetséges jövőképpel zárja, mely szerint
„nem kizárt, hogy Oroszország ugyanolyan káoszba süllyed, mint a 90-es években:
és Putyin ekkor rájöhet, hogy az állam szétverőjeként vonul be a történelembe”.
Nyitókép: Sergey Guneev / Sputnik / AFP
***