Tessék mondani, ez már a világháború?
Joggal teszi fel a címbeli kérdést egyre több újságolvasó.
„Mivel az elnök úrnak az országa háborúban áll, ezért a stílust és a személyeskedést most tegyük félre” – mondta a külügyminiszter, mire az ukránok közölték: remélik, hogy Magyarország felülvizsgálja álláspontját.
Nyilatkozatháború bontakozott az ukrán és a magyar külügy között pénteken. Az egész azzal kezdődött, hogy Zelenszkij elnök Magyarországot és Orbánt bírálta az Európai Tanács ülésén. Az ukrán elnök diplomáciában kissé meglepő stílusban szólította fel a magyar miniszterelnököt, hogy ne habozzon szankciókat alkalmazni Oroszország ellen, és engedje át a fegyverszállítmányokat Ukrajnába.
„Figyelj, Viktor” – vezette fel mondanivalóját nem túl diplomatikusan az ukrán elnök.
„Nemsokára kiderül, hogy melyik ország Ukrajna barátja, és melyik ország áruló” – mondta egy nappal korábban Zelenszkij.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a hivatalos Facebook-oldalán közzétett videóban válaszolt. „Szerintem a stílusról most ne beszéljünk. Nem mintha ne lenne véleményem az ilyen típusú személyeskedésről, de mivel az elnök úrnak az országa háborúban áll, ezért a stílust és a személyeskedést most tegyük félre” – mondta Szijjártó.
Szijjártó Péter hozzátette, hogy elfogadja azt, hogy Ukrajna elnökének Ukrajna és az ukrán emberek biztonsága az első,
de nekünk, azoknak, akik a magyar kormányban dolgozunk, nekünk Magyarország és a magyar emberek biztonsága a legfontosabb”.
A történetnek itt azonban nincs vége, Szijjártó szavaira reagált ugyanis az ukrán külügy. Oleg Nikolenko ukrán szóvivő elmondta: ezt a narratívát „már hallottuk, különösen orosz tisztviselőktől. Reméljük, hogy Magyarország mint szomszédos állam felülvizsgálja álláspontját a közös európai béke érdekében”. Hozzátette: nemcsak az ukrán nép érdekeiről és biztonságáról van szó, hanem azokról az alapelvekről is, amelyeken Európa, különösen a magyar társadalom alapul. Megismételték azt a sokszor hallott ukrán narratívát is, hogy „ez nem Ukrajna háborúja. Ez Oroszország háborúja az egész demokratikus világ ellen”.
***
Április első vasárnapján újabb négy évre határozzuk meg az ország sorsát, hazánk minden magyar állampolgára eldöntheti milyen irányba tartson közös utunk.
Az elmúlt 30 évben nem foglalkoztatta a politika? Esetleg még nincs is személyes tapasztalata a rendszerváltás utáni időszakból? Vagy csupán szeretné hazánk jelenlegi helyzetét reálisan látni, mielőtt döntést hozna saját és gyermeke jövőjéről? A Mandiner Választási Különszáma erre kínál lehetőséget!
A Mandiner Választási Különszámát ezekben az üzletekben vásárolhatja meg!