A hétvégén tovább folytatódtak a tüntetések Katalóniában, miközben a regionális kormány tehetetlenül áll az egyre szélsőségesebb megmozdulásokkal és rendbontásokkal szemben. Ahogy arról már beszámoltunk, a spanyol autonóm közösségben Pablo Hasél elítélését követően kezdődtek a megmozdulások. A katalán származású rappert felségsértés és terrorizmus éltetése miatt kilenc hónap letöltendő szabadságvesztésre, 6 év közügyektől eltiltásra és 30 ezer euró összegű pénzbüntetésre ítélték.
A hír hallatára Katalóniában több héten át tartó demonstráció kezdődött, a megmozdulások azonban hamar zavargássá és rendbontássá alakultak át. Múlt szombaton
Barcelonában 4 ezer tüntető antifasiszta és anarchista szólamokat zengve üzleteket és éttermeket gyújtottot fel, bankokat támadtak meg
, bankokat támadtak megés a rendőrséggel szembeni fellépésre szólították fel a tömeget. Mindeközben Katalónia több nagyvárosában is megmozdulások voltak.
A szélsőbaloldali tüntetőknek nincs beazonosítható vezetőjük, a közösségi médiában szerveződnek, és 15-20 fős csoportban randalíroznak. A katalán regionális renderőség nyolc embert őrizetbe vett, akik egy szombati tüntetés során felgyújtottak egy rendőrautót. Érdekesség, hogy közülük heten nem spanyol, hanem olasz és francia állampolgárok, vagyis a tüntetők között meglehetősen sok a külföldi.
A katalán regionális kormány láthatóan nem tesz sokat az erőszak visszaszorítása érdekében. Az erőszakot ugyan közleményben elitélték, azonban nem kértek segítséget más autonóm tartománytól és a központi rendőrségtől sem.
A baloldali, elszakadáspárti katalán kormánynak valójában nem áll érdekében a tüntetések csitítása,
mivel a tömeg a spanyol jogrenddel szembeni megmozdulása a spanyol egység ellen fellépő politikai pártok malmára hajtja a vizet. Emiatt elnézőbbek az erőszakhullámmal szemben, hiszen tudják jól, hogy mindez árt a spanyol központi vezetésnek.
Onda Cero Sàmper katalán belügyminiszter a tüntetést a capitoliumi eseményekhez hasonlította, mondván, hogy a világ egyik legjobb rendőrsége sem volt képes megállítani a tüntetőket, akkor ez nem várható el Katalóniában sem. Érdekes, hogy Sàmper az erőszakot a Capitoliumban lezajlott rendbontáshoz, és nem az Egyesült Államokon végigsöprő Antifa és Black Lives Matter (BLM) mozgalom által szervezett tüntetéssorozathoz hasonlította. Pedig
az antifasizmust éltető rigmusok, a rendőrség elleni erőszak és az anarchista jelképek nem az amerikai törvényhozásban, hanem Seattle-ben és Minneapolis-ban váltak mindennapossá.