Donald Trump Európára bízná az ukrán tűzszünetet
A megválasztott amerikai elnök szerint Európának kell vezető szerepet vállalnia Ukrajna védelmében és a háború lezárásában.
Ez volt a városállamban a 10. hétvége, amikor az erőszaké volt a főszerep.
Szinte semmit sem lehetett látni a könnygáztól egy hongkongi vasútállomáson, miután a rohamrendőrök rajtaütöttek a kormányellenes tüntetőkön vasárnap – számolt be egy nappal később az Euronews a történtekről.
Számításaik szerint ez volt a városállamban a 10. hétvége, amikor utcára vonultak az emberek, hogy az egyre növekvő kínai befolyás ellen tiltakozzanak.
Jelentések szerint a demonstrálók először a belvárosi Wan Chai szórakozó negyedben zártak le egy forgalmas utat, majd kövekkel és Molotov-koktélokkal dobálták meg a hatóságokat. A rendőrök ezután gumibotokkal rontottak a tömegbe és több embert közvetlen közelről lőttek meg gumilövedékekkel. Nem csak egyenruhások voltak, a tiltakozók közt civil ruhás rendőrök is elvegyültek, akik több tucat embert őrizetbe vettek.
Ezzel egy időben a hongkongi repülőtéren ülősztrájkot tartottak. A tüntetők eredetileg az új kiadatási törvény ellen emelték fel a szavukat, de most már társaik szabadon engedését, az erőszakos rendőrök elszámoltatását és előrehozott választásokat követelnek – számolt be a fejleményekről az Euronews.
Leállt a repülőtér
Az MTI arról számolt be, hogy a hongkongi nemzetközi repülőtér vezetése helyi idő szerint hétfőn kora délután elrendelte az aznapi járatok törlését, miután több ezer résztvevős kormányellenes tüntetés lehetetlenítette el a repülőtér zavartalan üzemeltetését - derül ki a South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap internetes oldalán közzétett tudósításból.
A már úton lévő, beérkező járatoknak engedélyezték a leszállást, de a kimenő járatokat egyelőre felfüggesztették a Hongkong Lantau-szigetén található, a világ egyik legforgalmasabbjának számító nemzetközi légikikötőben.
A hónapokkal ezelőtt kezdett, egyre hevesebbé váló tiltakozáshullám részeként zajló ülőtüntetés negyedik napja tart a repülőtéren. A tüntetők és a rendőrök vasárnap este ismét többször összecsaptak, mintegy 40 sérültet kellett kórházba szállítani. Az ellátásra szorulók közül egy nő, akit a rendőrök babzsáklövedékkel találtak el, elveszítheti a jobb szemét a sérülése következtében – írta a SCMP az eset részleteit ismerő orvosra hivatkozva. A hétfői demonstráción ezért több résztvevő szemfedőt visel, illetve szemet ábrázoló transzparenst tart a kezében.
Láthatóak a terrorizmus első jelei?
Éjfél után a hongkongi kormányzat nyilatkozatot adott ki, melyben elítélte a tüntetők cselekményeit, és felszólította a lakosságot, hogy mondjon nemet az erőszakra, és működjön közre a rend helyreállításában. A hongkongi kormányzat ezzel Peking múlt héten kinyilvánított üzenetét visszhangozta.
A kínai sajtóban megjelenő anyagok továbbra is a tüntetők erőszakos tetteinek bemutatására helyezik a hangsúlyt. A CGTN kínai nemzetközi televízió hírportálja például az összecsapásokban megsérült rendőröket mutatott be, míg az ugyanitt közzétett videofelvételek képkockáin az utcán lobogó tűzrakás és vasrudakkal, illetve egyéb tárgyakkal felszerelt fekete ruhás tüntetők voltak láthatók, a rendőrség tömegoszlatói akciói nem.
Jang Kuang, a kínai kormány hongkongi és makaói ügyekért felelős irodájának szóvivője hétfőn elmondta: „a szélsőséges tüntetők különösen veszélyes tárgyakkal támadtak a rendőrökre, ami már önmagában bűncselekménynek számít, és a terrorizmus első jeleiről árulkodik.”