Putyin örülhet: Trump megjegyzései Kijev rakétacsapásaira is hatással lehetnek
Üdvözölte a Kreml az amerikai elnök bírálatát Kijev Oroszországra mért mélységi rakétacsapásaival kapcsolatban.
Az amerikai képviselőház után a szenátus is leszavazta a rendkívüli állapotot.
Az amerikai képviselőház után a szenátus is leszavazta a rendkívüli állapotot, amelyet Donald Trump amerikai elnök hirdetett ki február 15-én a déli határnál uralkodó „vészhelyzetre" hivatkozva. A szenátus 59-41 arányban szavazta meg a rendkívüli állapot elutasítását.
Az amerikai elnök a szavazást követően mindössze annyit írt ki Twitter-profiljára: vétó!
A szenátusi szavazást követően a javaslat Trump elé kerül, aki már korábban is beszélt arról, hogy meg fogja vétózni a kongresszus határozatát.
A vétó felülírásához kétharmados többségre lenne szükség a kongresszus mindkét házában, ami minden valószínűség szerint nem lesz meg, így a törvényhozás nem lesz képes megakadályozni a Trump által kihirdetett rendkívüli állapotot.
Donald Trump 2016-os elnökválasztási kampányának egyik ígérete volt egy fal építése az amerikai-mexikói határon. Érvelése szerint a fal felhúzásával megfékezhető lenne az illegális migránsok áradata és a kábítószer-kereskedelem. A demokraták azonban elutasítják a követelést. A vita végül az Egyesült Államok történetének leghosszabb, 35 napig tartó kormányzati leállásához vezetett. A demokraták ugyanis nem szavazták meg a kormányzat működéséhez szükséges költségvetésben kért összeget a falépítéshez.
Hosszas egyeztetés után a törvényhozók adtak 1,28 milliárd dollárt a határbiztonság megerősítésére, de Trump bejelentette, rendkívüli állapotot hirdet annak érdekében, hogy a kongresszus megkerülésével teremtse elő a pénzügyi forrásokat a falépítéshez.
(MTI)