Benyújtja lemondását Mihai Tudose román miniszterelnök – írja az Adevarul. Tudose Liviu Dragneával, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökével került konfliktusba, a Dragnea által vezetett végrehajtó bizottság hétfőn este megvonta támogatását a kormányfőtől.
A hírek szerint Tudose elfogadja a döntést, előzőleg azonban azzal kardoskodott maradása mellett, hogy távozása esetén Klaus Iohannis köztársasági elnök nem szociáldemokrata miniszterelnököt fog kormányalakítással megbízni, amire valóban megvan az esély, mivel az államfőt az alkotmány nem kötelezi arra, hogy a legtöbb parlamenti mandátummal rendelkező PSD-ből jelöljön valakit. A PSD ugyanakkor azzal is próbálkozhat, hogy felfüggeszti az államfőt, így érve el, hogy hatalmon maradjon a szociáldemokrata párt.
Tudose megerősítette, hogy távozik. A végrehajtó bizottságban 59-en szavaztak Tudose leváltásra, amit csak négyen elleneztek és négyen tartózkodtak. Távozáskor Tudose azt mondta: fegyelmezett tagja a PSD-nek: a párt bízta meg, az is váltja le, nem akar pártszakadást. Tudose leszögezte: nem marad ügyvivő, a következő kormány kinevezéséig Paul Stanescu miniszterelnök-helyettest javasolják ügyvivőnek, de nem biztos, hogy ezt a jobboldali államfő elfogadja.
Elődjéhez, a tavaly júniusban leváltott Sorin Grindeanuhoz hasonlóan Tudose a párt elnökével, Liviu Dragneával került konfliktusba. A pártvezető priusza miatt nem lehetett miniszterelnök, ezért engedelmes helyetteseket keresett a kormányfői szerepre, akiket azonban eltávolított a hatalomból, amikor nyíltan szembeszálltak akaratával.
Az első nyílt konfrontáció múlt héten volt, amikor – egy pedofil rendőr miatti botrány során – Tudose lemondásra szólította fel a pártelnök egyik legközelebbi bizalmasát, Carmen Dan belügyminisztert. A Dragnea és Tudose közti feszültség azonban régebbi keletű: a kormányfő egyik legfőbb „bűne” az volt, hogy nem vállalta fel az igazságügyi reformot. A csomagot ugyanis sürgősségi kormányrendelettel szerette volna elfogadtatni a szociáldemokrata párt, de a kormányfő nem akarta magára vállalni a felelősséget, és ragaszkodott a parlamenti eljáráshoz.
(Adevarul, MTI)