Tusk óva intette a katalán elnököt a függetlenség kinyilvánításától

2017. október 10. 17:19

„Egy konfliktus következményei kétségtelenül rosszak lennének Katalónia, Spanyolország és egész Európa számára” – jelentette ki az Európai Tanács elnöke kedden Brüsszelben.

2017. október 10. 17:19

Óva intette Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke kedden Carles Puigdemont katalán elnököt Katalónia függetlenségének egyoldalú kinyilvánításától, mondván, hogy a lépés lehetetlenné tenné a párbeszédet a szembenálló felek között.

Tusk az alkotmányos rend tiszteletben tartására szólított fel a Régiók Bizottságának brüsszeli ülésén kedden délután, nem sokkal a katalán parlament rendkívüli tanácskozása előtt, amelyen Puigdemont egyes várakozások szerint ki fogja nyilvánítani a tartomány függetlenségét. „Egy konfliktus következményei kétségtelenül rosszak lennének Katalónia, Spanyolország és egész Európa számára” – mondta a volt lengyel kormányfő, hangsúlyozva, hogy azokra a dolgokra kellene koncentrálni, amelyek összekötnek, nem pedig azokra, amelyek elválasztanak. Kiemelte: nem pusztán az Európai Tanács elnökeként fordul a katalán vezetőhöz, hanem többek között egy etnikai kisebbség tagjaként, olyan emberként, aki tudja, milyen érzés, ha gumibottal ütik a rendőrök, olyanként, aki megérti és átérzi mindkét oldal érveit és érzéseit.

Tusk emellett elmondta, arra kérte Mariano Rajoy spanyol miniszterelnököt, hogy találjanak erőszakmentes megoldást a helyzet rendezésére, mivel „az érvek ereje mindig jobb, mint az erő érve”. Az Európai Bizottság a katalóniai válság tárgyalásos rendezésére szólított fel kedden, párbeszédet sürgetve a spanyol kormányzat és a katalán hatóságok között. Alexander Winterstein szóvivő megismételte korábbi kijelentését, miszerint az EU jogszerűtlennek tartja a nemrégiben rendezett függetlenségi népszavazást, a kérdést pedig Spanyolország belügyének.

Katalóniában október 1-jén tartottak függetlenségi népszavazást annak dacára, hogy azt a spanyol alkotmánybíróság felfüggesztette. A referendum összecsapásokba torkollott a spanyol hatóságok és a szavazók között. A végeredmény szerint 2,28 millió ember, a választásra jogosultak 43 százaléka vett részt a népszavazáson, és 90,18 százalékuk támogatta az elszakadást Spanyolországtól.

(MTI)

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gonterl
2017. október 11. 09:18
Egy ilyen megnyilvánulás azt is mutatja, hogy mit ne értsünk egy ország belügyének.
edvind johnsson2.0
2017. október 10. 21:06
Bárkitől inkább, de egy lengyeltől nem vártam volna ezeket a mondatokat.
PiriReis
2017. október 10. 18:33
Valahogy jugoszlàvia feldarabolàsa nem okozott gondot senkinek. A katalànok után jönnek a baszkok,(sokàig harcoltak a függetlenségèrt) ès màr elég is .... Sikerül megoldani azt, amire szüksèg van. A megosztàst. Azt gondolom mindenki tudja, hogy a spanyol ipar majd negyedèt a katalànok termelik. Ha elszakadnak, az nagy bukta.
balsors
2017. október 10. 18:06
A brüsszeli vízfej most csinálja be magát, a nép meg választ.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!