Behódolás helyett nemzeti érdekérvényesítés
Nagyon is indokolt a Fidesz új kommunikációs stratégiája Magyar Péterrel szemben.
Csehország szeptemberben egy európai hadsereg felállításáról szeretne tárgyalni Szlovákiával – jelentette ki Bohuslav Sobotka egy vasárnapi interjújában. A cseh miniszterelnök szerint a közös hadseregre azért van szükség, mert a NATO struktúrái bizonyos esetekben csak nehezen használhatóak.
Az európai hadsereg létrehozásáról szeretne tárgyalni szlovák partnerével, Robert Ficóval Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök a szeptemberre tervezett közös cseh-szlovák kormányülésen – közölte Sobotka abban az interjúban, amelyet a Prima cseh kereskedelmi televízió sugárzott vasárnap. A cseh és a szlovák kormány közös tanácskozásának megtartásában júniusban, Robert Fico prágai látogatásakor egyezett meg a két miniszterelnök. Az elmúlt években már volt ilyen találkozóra példa, de a márciusi szlovákiai parlamenti választások után ez lesz az első közös tanácskozása a két kabinetnek.
A kezdeményezést Orbán Viktor is támogatná
Bohuslav Sobotka néhány hónapja javasolta, hogy hozzanak létre egy európai hadsereget, amely képes lenne sikeresen megküzdeni az olyan kontinentális problémával, mint amilyen jelenleg a migránsválság. Kezdeményezését Sobotka azzal magyarázta, hogy a NATO struktúrái bizonyos esetekben csak nehezen használhatóak. A közös európai hadsereg létrehozásának gondolata mellett a közelmúltban Orbán Viktor magyar miniszterelnök is kiállt. Pozsony az elképzelést eddig nem kommentálta.
A cseh miniszterelnök már Merkellel is egyeztetett
A cseh miniszterelnök kifejtette, hogy a témáról több európai vezetővel, köztük Angela Merkel német kancellárral is tárgyalt annak prágai látogatásakor. Németország – Sobotka szerint – készen áll az európai együttműködés megerősítésre a biztonságpolitika terén, beleértve a hadsereget is. „Ennek ellenére kötve van a keze a német alkotmány bizonyos korlátozásaival” – tette hozzá a kormányfő. „Az európai szerződések és az egyes országok alkotmányai ennek ellenére elegendő teret nyújtanak az együttműködés megerősítésére” – vélekedett a politikus. Leszögezte: az európai hadsereg létrehozása hosszú távú, több éves projekt, de már ma lehetőség van az együttműködés megerősítésének a keresésére, például a schengeni határ közös védelmében. Ezzel kapcsolatban jó példaként azt a segítséget említette, amelyet a visegrádi négyek keretében nyújtott Prága, Pozsony és Varsó Magyarországnak, illetve a régió néhány más országának a menekültáradat megfékezése érdekében.
Robert Fico júniusban Prágában azt nyilatkozta, hogy a szeptemberi cseh-szlovák közös kormányülésen az együttműködés konkrét formáiról szeretnének tárgyalni a felek. Kiemelkedő téma lesz Csehszlovákia megalakulása 100. évfordulójának megünneplése 2018-ban.