Szijjártó Péter elárulta, kulcskérdésről egyeztetett telefonon Orbán Viktor Putyinnal
A magyar külügyminiszter tárgyalt Alekszej Lihacsovval és Alekszandr Novakkal is.
Szijjártó elmondása alapján csak szóbeszéd az a német-török paktum, amiről a Magyar Idők szerint Orbán Viktor beszélt. De ha van ilyen törekvés, akkor azt a kormány a leghatározottabban visszautasítja. A magyar külgazdasági és külügyminiszter azt is furcsának nevezte, hogy a görög külügyminiszter próbál oktatni szolidaritásból és szabályokból.
Visszautasította a külgazdasági és külügyminiszter a görög külügyminiszter-helyettes Magyarországot bíráló szavait csütörtökön, budapesti sajtótájékoztatóján. Szijjártó Péter újságírói kérdésre válaszolva elmondta: furcsa szituáció, hogy a görög külügyminiszter próbál oktatni szolidaritásból, szabályokból. Nikosz Kszidakisz külügyminiszter-helyettes a Népszabadság csütörtöki számában megjelent interjúban egyebek mellett azt mondta: a magyar kormány vádaskodik, ám nem segít a menekültválság kezelésében, még egy sátrat sem kaptak a magyaroktól. A külgazdasági és külügyminiszter erre reagálva kifejtette: Európa azért védtelen déli irányból, mert Görögország nem felel meg a schengeni előírásoknak.
Szijjártó Péter hangsúlyozta: Magyarország azt elfogadja, hogy több ezer kilométeres tengeri határ védelme egy ország erőforrásaiból valószínűleg nem oldható meg. Ugyanakkor Magyarország hónapokkal ezelőtt javasolta, hogy jöjjön létre egy közös európai erő, amely meg tudja védeni Görögország déli határát. Nem bürokratákra, nem Frontex-hivatalnokokra van szükség, ők nem fogják megvédeni a határt, azt katonák, rendőrök, hajók, helikopterek, repülőgépek tudják védeni – mondta Szijjártó Péter. Magyarország a közös határvédelemhez személyi hozzájárulást is vállalna – tette hozzá.
Nem biztos a titkos török-német paktum
A német-török paktum létezésével kapcsolatos ugyancsak újságírói kérdésre válaszolva Szijjártó Péter elmondta, amikor az Európai Tanács napirendjén szerepelt a 3 milliárd euró támogatás biztosítása Törökországnak, akkor szárnyra keltek olyan hírek, amely szerint az Európai Unió vagy annak néhány vezető tagállama Törökország számára olyan vállalást tett, vagy tett volna, amelyek több százezer, már Törökországban tartózkodó Szíriából menekült ember Európába történő betelepítéséről szóltak, vagy szóltak volna.
Ha van ilyen törekvés, akkor azt mi a leghatározottabban visszautasítjuk – fogalmazott Szijjártó Péter, és arra kérjük az Európai Unió vezetőit, a nagy és erős tagországok vezetőit, hogy az Európai Unió és annak tagországainak háta mögött ne kössenek olyan megállapodásokat, amelynek terheit adott esetben az Európai Uniónak és a tagországoknak kellene viselni. Híresztelések valóban vannak, azonban erről hivatalos tájékoztatást nem kaptunk, de ha van ilyen terv, azt a magunk részéről a leghatározottabban visszautasítjuk – fogalmazott Szijjártó Péter.