Francois Hollande francia elnök meghívására szombaton Párizsban egyeztetnek az Európai Unió baloldali kormányfői a következő Európai Bizottság legfontosabb feladatairól.
Az elnöki hivatal pénteken kiadott közleménye szerint az informális találkozóra a francia fővárosba érkezik Elio di Rupo belga, Bohuslav Sobotka cseh, Helle Thorning-Schmidt dán, Matteo Renzi olasz, Werner Faymann osztrák, Victor Ponta román és Robert Fico szlovák miniszterelnök. A megbeszélésen jelen lesz Sigmar Gabriel német alkancellár és gazdasági miniszter, valamint Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) eddigi elnöke, akit szerdán választott meg az EP szociáldemokrata képviselőcsoportja a frakció vezetőjének.
Gabriel, aki a német szociáldemokrata párt (SPD) elnöke is, hétfőn az Airbus toulouse-i gyárában tett látogatásán azt mondta, hogy az európai parlamenti választások és az uniós tisztújítás után át kell gondolni az EU politikáját, és erősebben kell összpontosítani a beruházásokra. Szerinte a mélyreható átalakításokra vállalkozó tagállamoknak hosszabb időt kell biztosítani a hiánycél teljesítéséhez, be kell vezetni a „reformokért cserébe idő” elvét. „Egy ötlet lehet például, hogy a reformok költségeit nem számítják hozzá a deficithez” – mondta a német alkancellár. Az uniós deficitszabályok lazításának gondolatát az SPD egyre gyakrabban veti fel, nevezetesen a stabilitási és növekedési paktum újraértelmezésével, ezt azonban az SPD-vel kormányzó német konzervatívok elutasítják.
Angela Merkel kancellár csütörtökön egyértelműen állást foglalt az uniós stabilitási és növekedési paktum körül kibontakozott német, illetve olasz-francia diskurzusban. Hangsúlyozta, hogy az egyezményt be kell tartani, nem pedig a megváltoztatásán gondolkodni. A kancellár ezzel gyakorlatilag elutasította a koalíciós partner szociáldemokraták felvetését, amely szerint lazítani kell azon a szabályon, hogy a hazai össztermék (GDP) arányában számolt államháztartási hiány nem haladhatja meg a 3 százalékot.
A szociáldemokraták elképzelése szerint, amelyet a Le Monde című napilap szerint Matteo Renzi olasz miniszterelnök feltételül szabott a néppárti Jean-Claude Juncker támogatásához az Európai Bizottság elnöki tisztségére, a szerkezeti reformok, illetve a foglalkoztatás bővítését és a gazdasági növekedés beindítását célzó kiadásokat nem, vagy nem mind kellene figyelembe venni a deficit megállapításánál, vagyis nagyobb pénzügyi mozgásteret kell biztosítani a tagállami kormányoknak a reformokhoz és a gazdaságélénkítéséhez. A Le Monde szerint az eredetileg olasz kezdeményezést „diszkréten” támogatja Francois Hollande, aki „tojástáncot jár, mivel Franciaország nehezen tudja tartani a költségvetési célszámokat”.