Mahmúd Abbász az izraeli holokauszt-emléknap előtt arab és héber nyelven is üzenetet adott ki, melyben a holokausztot a modern történelem legszörnyűbb bűnének nevezte. Egyúttal rokonszenvét fejezte ki „a nácik által megölt áldozatok családjai és az ártatlan emberek, köztük a zsidók és mások iránt”. Ő az első palesztin elnök, aki ilyen tartalmú kijelentést tett.
„A holokauszt az etnikai megkülönböztetés és a rasszizmus gondolatát jeleníti meg, amit a palesztinok erősen elutasítanak, és ami ellen síkra szállnak” – áll a palesztin elnök üzenetében. Felszólította a nemzetközi közösséget: mindent kövessen el a rasszizmus és az igazságtalanság elleni harcban, hogy igazságot és méltányosságot hozzon az elnyomottaknak, bárhol élnek is.
„A palesztin nép igazságtalanság, elnyomás és a szabadság megtagadása miatt szenved, mi követeljük elsőként az igazságtalanság és a rasszizmus megszüntetését, amely bűnöknek népünk a szenvedő alanya. Ebből az alkalomból felszólítjuk az izraeli kormányt, hogy ragadja meg az alkalmat egy igazságos és átfogó, kétállami megoldáson alapuló béke megkötésére a térségben, amelynek alapján Izrael és a palesztinok egymás mellett békében és biztonságban élnének” – írta Abbász.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a kormány szokásos vasárnapi ülésének kezdetén elutasítóan válaszolt a palesztin elnök szavaira. Netanjahu szerint a nemzetközi közvéleményt megcélzó üzenetek deklarálása helyett Abbásznak a Hamásszal kötött szövetség és az Izraellel kötött valódi béke között kellene választania.
Korábban az izraeli vezetők a moszkvai egyetemen írt doktori dolgozata alapján többször vádolták holokauszttagadással a palesztin elnököt, mivel Abbász dolgozatában a cionista mozgalomnak és a náciknak a holokauszt előtti együttműködését taglalta. Később visszavonta egykori tanait, az utóbbi években adott interjúiban tiltakozott a holokauszttagadás vádja ellen, és elismerte, hogy a második világháborúban hatmillió zsidót öltek meg a nácik és szövetségeseik.