Figyelmeztetett a szenátor: titokzatos drónok repkednek New Jersey felett
Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a bejelentett drónészlelések nemzetbiztonsági vagy közbiztonsági fenyegetést jelentenének.
Aggasztja az USA-t az Egyiptomban kialakult helyzet: részlegesen evakuálták is a kairói amerikai nagykövetséget, a Fehér Házban pedig rendkívüli tanácskozást tartottak az események miatt. Elsősorban arról tanácskoznak, hogy katonai puccsnak tekintsék-e a helyzetet. A CNN értesülései szerint nem kizárt, hogy Washington kerülni fogja a „katonai államcsíny” kifejezés használatát.
Az Egyesült Államokat „nagyon aggasztja” az Egyiptomban kialakult helyzet – hangoztatta szerdán az amerikai külügyi szóvivő. Jen Psaki kijelentette: az egyiptomi helyzet továbbra is „cseppfolyós”, és az Egyesült Államok nem tudja megerősíteni, hogy Egyiptomban katonai puccs van-e folyamatban. „Továbbra is nagyon aggaszt bennünket az, amit a helyszínen látunk” – fogalmazott Psaki. Hozzátette, hogy az amerikai kormány szerint a legjobb lehetőség a békés politikai megoldás lenne.
A szóvivő kijelentette, hogy az Egyesült Államok nem áll egyik fél pártján sem, ugyanakkor értésre adta Washington elégedetlenségét Mohamed Murszi egyiptomi elnök kedd éjjel elmondott beszéde miatt. (Ebben Murszi kijelentette, hogy akár az élete árán is megvédi választott hivatalának legitimitását.) Psaki szavai szerint Murszinak „többet kellene tennie” annak érdekében, hogy valóban megfeleljen az egyiptomiak igényeinek. A szóvivő szerint az egyiptomi elnöknek felhívást kell intéznie az erőszak, beleértve a nők elleni erőszak beszüntetésére. Egyúttal lépéseket kell tennie az ellenzékkel és a hadsereggel folytatandó tárgyalások érdekében, a válságot politikai eszközökkel kell megoldani.
„Úgy gondoljuk, hogy minden oldalnak lépéseket kell tennie az egymással folytatandó tárgyalások és az erőszak szintjének csökkentése érdekében és fel kell emelnie a hangját az erőszak ellen” – válaszolta Psaki arra kérdésre, hogy mi az Egyesült Államok álláspontja az egyiptomi hadsereg fellépésével kapcsolatban.
Időközben az amerikai külügyminisztérium elrendelte a kairói amerikai nagykövetség részleges evakuációját – jelentette még szerdán este a CNN. Az egyiptomi fővárosban működő diplomáciai képviseletet elhagyják a személyzet nem feltétlenül szükséges tagjai és a követségi dolgozók hozzátartozói. A hírtelevízió szerint, minden eshetőségre számítva, készültségbe helyezték a Dél-Európában állomásozó amerikai tengerészgyalogosokat.
Az egyiptomi fordulat miatt rendkívüli tanácskozást hívtak össze a Fehér Házba, amelyen Barack Obama elnök és az amerikai kormányzat több más vezető tisztségviselője részt vesz, köztük John Kerry külügy- és Chuck Hagel védelmi miniszter, valamint John O. Brennan, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója. A tanácskozás egyik fő témája az, hogy puccsnak tekintsék-e Mohamed Murszi egyiptomi elnök eltávolítását, ebben az esetben az Egyesült Államoknak fel kellene függesztenie az arab ország hadseregének juttatott, több mint másfél milliárd dolláros katonai támogatás folyósítását. A CNN értesülése szerint nem kizárt, hogy Washington „nemzetbiztonsági okokra” vagy valamilyen más jogi formulára hivatkozva kerülni fogja a „katonai államcsíny” kifejezés használatát.