A kelet-európai kihívásokra összpontosító elemzés-sorozatot indított az IMF

2013. április 26. 17:45

Új, a kelet- és közép-európai térség gazdasági és pénzügyi folyamatait feltáró elemzéssorozatot indított el az IMF „Central, Eastern and Southeastern Europe — Regional Economic Issues (REI)” címmel – hozta nyilvánosságra pénteken az IMF saját honlapján.

2013. április 26. 17:45

A sorozatban elsőként pénteken „Financing Future Growth: The Evolving Role of Banking Systems in CESEE” címmel publikált elemzés azt vizsgálja, hogy miként módosult a térség bankrendszerének szerepe a gazdasági növekedés finanszírozásában. A dokumentum megállapítja, hogy a térségben a gazdaság finanszírozásában hagyományosan nagy szerepet vállaltak a külföldi bankok. A globális pénzügyi válság következtében azonban paradigmaváltás következett be: a külföldi bankok finanszírozási tevékenysége lecsökkent, a bankrendszerben a külföldi tulajdoni arány azonban továbbra is magas a régióban. A REI rámutat, hogy a külföldi bankok szerepvállalása egyértelmű előnyökkel járt a térségben, mivel betelepülésüket követően csökkent a banki krízisesemények száma, javult a banki szolgáltatások színvonala, könnyebben kezelhetővé váltak a lokális sokkok és javult a hitelhez jutás lehetősége.

Mostanra viszont a régió bankrendszeri paradigmájának változása miatt a hátrányok kerültek előtérbe. Miután a térségbeli országokban gazdasági függőség alakult ki a külföldi bankok hiteleitől, a könnyű hitelfelvétel idején bekövetkezett fellendülést azonnal visszaesés váltotta fel, amint a bankok szigorítottak hitelezési gyakorlatukon. A külföldi bankok hitelezése összességében így semmiféle hosszú távú gazdasági előnyt nem hozott a térségben. Miközben a külföldi bankok jelenléte a régióban a szolgáltatási minőség javulása szempontjából előnyös volt, a gazdaság hitelezésében betöltött szerepük már nem volt egyértelműen az.

Üdvözlendő fejlemény a külföldi hitelekre való támaszkodás visszaszorítására a térségben tapasztalható törekvés, ebben azonban mértékletességet kellene tanúsítani és túl messzire sem lenne ajánlatos elmenni, mivel akkut hitelszűkét idézhet elő és áldozatul eshetnek neki a pénzügyi integráció előnyei. A politika ugyanakkor megkönnyítheti az átállást egy jóval stabilabb gazdaságfinanszírozási modellre azzal, ha támogatja az integrált európai pénzügyi felügyeleti architektúra kiépítésének felgyorsítását. Az anya- és leánybankokat felügyelő nemzeti hatóságok közötti együttműködés megerősítése támogatná a határokon átnyúló banki tevékenység szabályozását, és elősegítené a nemzetközi kooperációt a makroprudenciális politika alkalmazásában.

A nemzeti politika azzal is segítheti a külföldi bankok visszafogott hitelezéséből származó gazdasági károk elhárítását, ha eltávolítaná a hitelezés növelését gátló akadályokat. A gazdasági növekedés támogatását szolgálná a bankokat további hitelek nyújtásától eltántorító rossz hitelek állományának valamilyen módon történő redukálása, valamint a belföldi hitelezési piac felfejlődésének ösztönzése, illetve új hitelezési módszerek bevezetésének támogatása – írja az IMF kelet- és közép-európai gazdasági és finanszírozási kérdésekkel foglalkozó elemzés-sorozatának első, pénteken közzétett dokumentuma.

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
miloka
2013. április 26. 19:42
Burkolva közlik kelet-európa bekebelezési stratégiáját.
toportyántiszteletes.
2013. április 26. 18:05
Nem túl bonyolult a feladatuk,pár maffiózót kell sittre vágatniuk,adószintet felezniük.A jelenlegi adminisztráció nem képes ennyi adót értelmesen elkölteni!
kjkj945
2013. április 26. 17:58
Az ájmuff keresi mibe köthet már megint bele!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!