Miért jó nekünk, hogy Románia és Bulgária schengeni tagok lettek?
Az uniós belügyminiszterek tanácsa csütörtökön Brüsszelben megszavazta a magyar uniós elnökségi előterjesztést, amely Románia és Bulgária felvételét javasolta a schengeni övezetbe.
Az európai uniós tagországok állam- és kormányfőinek mostani találkozóján a bankunió és nem a költségvetési unió szerepel a napirenden – hangoztatta Francois Hollande francia államfő a csúcstalálkozó kezdete előtt csütörtökön Brüsszelben.
A francia köztársasági elnök szerint jelenleg a bankunió, pontosabban az eurózóna közös bankfelügyeletével kapcsolatos kérdést kell megvitatni. Hollande úgy fogalmazott, hogy mielőtt a következő szintről tárgyalásokat kezdenének az uniós vezetők, először ennek a végére kell pontot tenni.
„Ennek a csúcsnak a témája nem a fiskális unió, hanem a bankunió, tehát csak arról születhet döntés, hogy az év végéig hozzuk létre a bankuniót, pontosabban a bankfelügyeletet, a másik ügy nincs napirenden” – nyilatkozott a francia államfő, aki leszögezte, Franciaországnak és Németországnak közös felelőssége, hogy kihúzza a válságból az eurózónát.
Az Európai Tanács csúcstalálkozójára érkezvén Angela Merkel német kancellár kifejtette, ezen a csúcson nem születik döntés a közös bankfelügyelet felállításáról. „Ez nem a döntések csúcstalálkozója, a helyes irányba kell terelnünk a dolgokat” – mondta újságíróknak a kancellár, aki rámutatott, hogy a részleteket a tagállamok pénzügyminiszterei dolgozzák ki, az állam- és kormányfők pedig igyekeznek politikai lendületet adni a javaslatnak.
„Hangsúlyozni fogjuk, hogy nagyon gyorsan fogunk dolgozni és alapos munkát fogunk végezni” – adott hangot véleményének a német politikus, miután német kormányzati szereplők az elmúlt hetekben többször is kétségeiknek adtak hangot azzal kapcsolatban, amit Franciaország és az Európai Bizottság is szorgalmaz, hogy az eurózóna közös bankfelügyelete január 1-jétől kezdje meg működését.
Olli Rehn, az Európai Bizottság gazdasági, monetáris és az euróval kapcsolatos ügyekért felelős tagja és alelnöke kifejtette, nagyon fontos, hogy a csúcson kitartson a gazdasági és monetáris unió reformjának lendülete, beleértve a bankunió és a közös bankfelügyelet kérdését. A január 1-jei határidő realitásával kapcsolatos kételyekre úgy reagált, hogy ha a politikai akarat megvan, akkor lehetséges, hogy időben létrejöjjön a közös bankfelügyelet.