A Qubit mindenesetre jóval később, frissítésként odaírta, hogy ez csak egy modellszámítás volt, tessék továbbhaladni.
Idősektől elvett oltások?
Ennél is meredekebb azonban mai írásuk, melynek címe: 2,5 millió adag vakcinával minden 61 éves és annál idősebb magyart be lehetett volna oltani.
Kiindulópontjuk, hogy a KSH korfa-grafikonja szerint 2,5 millió magyar él, aki 60 év fölötti, ami igaz. A következtetések, amelyeket leszűrnek ebből:
„Mindenki, aki ennél fiatalabb, mégis be van oltva, az – okkal vagy ok nélkül – idősektől vette el az oltást”,
továbbá:
„Magyarország nem kor szerint csökkenő sorre.ndben oltotta be polgárait. Ennek több haláleset lehet a következménye, és így talán a gazdaságot is később lehet újraindítani”
Még izgalmasabb, hogy az infografikai cikkeikhez használt „Steffi Graph” álnéven jegyzik ezeket a súlyos állításokat – magyarán a nevüket nem adták ehhez az egészhez.
A hangnem és a mondanivaló minősítésébe nem érdemes belemenni, azt azonban
érdemes megvizsgálni, mennyire állnák ki a szakmaiság próbáját mindezek a következtetések. A válasz röviden: semennyire.
Ugyanis az oltást a demokratikusan kormányzott világban sehol nem tették, nem is tehették kötelezővé, innentől kezdve borul az Qubit fő állítása.
A kötelezőség elhagyásának helyességéről folynak viták, mindenesetre két dolog biztos: az, hogy egy év alatt, rohamtempóban kifejlesztett vakcinák beadására nem lehet kötelezni embereket, és az, hogy még ez esetben is százezrek estek volna kívül a rendszer látókörén;
Biztosan lett volna, akinél kényszert is kellett volna alkalmazni, teljesíthetetlen elvárás lett volna.
Ha maradunk az önkéntes alapon, azt látjuk, hogy
az idősek jókora tömege nem regisztrált, nem akarta vagy nem tudta kérni az oltást.
Utóbbiakon segíteni, előbbieket meggyőzni kell: ez normatív, de alátámasztható következtetés lett volna, mégsem erre jutott „Stefi Graph”, hanem arra, hogy a fiatalok elveszik az idősek elől a vakcinákat.
Továbbá sehol a világon nem vették előrébb az időseket az egészségügyben dolgozóknál, egyszerűen azért, mert ha az egészségügy – amely mindenhol túlterhelt most – összeomlik, összehasonlíthatatlanul több, amúgy megmenthető ember halna meg. De nem csak a több mint százezer orvos és ápoló nélkül állna meg az élet: a közszolgáltatásokat fenntartók nélkül például nem működnének a közművek, áram nélkül pedig az az 1407 lélegeztetőgép sem működne, amennyinek sajnos üzemelnie kell most.