Osztrák fegyverletétel: a kormány fizet a szíriai menekülteknek, ha hajlandók hazatérni
2015 óta 87 ezer szír állampolgár kapott menekültstátust az osztrák hatóságoktól.
Trócsányi László leendő igazságügy-miniszter leszögezte: a tényleges életfogytig tartó szabadságvesztés biztosan maradni fog, a halálbüntetés bevezetésének viszont nincs realitása.
Trócsányi Lászlót kedden hallgatta meg a parlament Igazságügyi bizottsága. A miniszterjelölt kinevezését a bizottság 7 igen szavazattal, 2 nem ellenében, 2 tartózkodás mellett támogatta.
A meghallgatáson a leendő igazságügy-miniszer arról beszélt: a tényleges életfogytig tartó szabadságvesztés, mint legsúlyosabb büntetés maradni fog a jogrendben. Kifejtette: más európai országokban is létezik ez a büntetés, a büntetés kritizálói számára pedig külön kiemelte, hogy létezik az államfő által gyakorolható kegyelmi jog intézménye.
A halálbüntetésről azt mondta: nem fogják bevezetni. Ehhez ugyanis ki kellene lépni az Európa Tanácsból, aminek nincs realitása.
A miniszterjelölt fontosnak tartja, hogy a jövőben újrakodifikálják az eljárási szabályokat. Így új polgári perrendtartási kódex, valamint új büntetőeljárási törvény megalkotása is szerepel a tervek között. Trócsányi átgondolandónak nevezte a közigazgatási eljárásról, valamint az ügyvédekről szóló törvényt is.
Az Alkotmánybírósággal összefüggésben arról szólt, hogy az elmúlt négy évben hatáskörváltozások, jogszabályváltozások történtek, de fontosnak nevezte az alkotmányjogi panasz intézményének a fellendülését. Úgy vélte, a közigazgatási bíráskodásnak is akkora megbecsülést kell kapnia, mint az Alkotmánybíróságnak.