Nyitókép: Képernyőfotó
„Az Intézet a politika áldozata lett”
A lakonikus ítélet nem egy politikusé, nem egy tetszőleges tévében beszélő fejé: egy fiatalé a sok száz közül, aki a lengyel hősről, Wacław Felczakról elnevezett intézetben ismerkedhetett tanulhatott, bontakoztathatta ki tehetségét Varsóban.
A politikában persze nincsen jó és rossz – a politikában csak politika van.
A Wacław Felczak Intézetet hat éve álmodták meg azok, akik elkötelezték magukat az ezeréves lengyel–magyar kapcsolatok mellett, és ezt az élményt szerették volna a fiataloknak is átélhetővé, megtapasztalhatóvá tenni.
Mások viszont, az új, Tusk-féle lengyel vezetésből úgy döntöttek, beszántják az egészet úgy, ahogy van.
Ahogy arról korábban a Mandiner is beszámolt, közleményt adott ki lengyel testvérintézményük tervezett bezárása ellen a budapesti Wacław Felczak Alapítvány. A kommünikében azt írták, hogy 2018-ban a híres lengyel hungarológus-történész, Wacław Felczak után elnevezett varsói Felczak Intézet (Lengyel–Magyar Együttműködési Intézet) és a budapesti Wacław Felczak Alapítvány egy lengyel-magyar parlamenti döntést követően jött létre, a testvérintézmények célja pedig a lengyel-magyar közös kulturális és történelmi örökség megőrzése volt.
A lengyel-magyar kötelékek
Ennek érdekében a társadalmi- és közélet teljes spektrumát lefedve tevékenykednek: előmozdítják a gazdasági párbeszédet a két ország szereplői között, testvérvárosi kapcsolatokat erősítenek, konferenciákat szerveznek, könyveket adnak ki, egymás zenei kultúráját, turisztikai kincsek népszerűsítik, segítséget nyújtottak a lengyel nyelv magyarországi taníttatásában, és minden nyáron a krasiczyni várkastélyban közéleti szabadegyetemet szerveztek. Hangsúlyozták továbbá, hogy „nem hagyhatjuk, hogy az elmúlt időszakban jelentkező problémák maga alá temessék a lengyel–magyar kapcsolatokat, mert ezek a kötelékek régiónk szempontjából nem a múltat, hanem a jövőt jelentik”.
A közlemény azzal zárult, hogy
az Alapítvány problémásnak tartja a Tusk-kormány azon szándékát, hogy megszünteti a lengyel-magyar kapcsolat egyik kulcsintézményét.
Úgy vélik, „ez a lépés egyértelműen hátráltatná a lengyel és a magyar nemzet közötti kapcsolatok intenzitását, a köztünk fennálló párbeszéd folytatását”.
A lengyelországi Wacław Felczak Lengyel- Magyar Együttműködési Intézet felállításáról szóló törvényt a lengyel köztársasági elnök 2018. március 5-én írta alá. A két szervezet létrehozása a lengyel-magyar kapcsolatok vonatkozásában az elmúlt évtizedek legjelentősebb kultúrdiplomáciai eseménye volt. A lengyelországi intézet, akárcsak a magyarországi, elsődleges feladatai között jelölte meg a magyar-lengyelhagyományok fiataloknak történő átadását.
Az Intézet életében 2024-ben jelentős változás állt be. Maciej Szymanowski igazgató urat 2024 júniusában felmentették a munkavégzés alól, azóta megbízott/ideiglenes vezetőként Daniel Kasprzak, a lengyel miniszterelnöki hivatal főigazgatójának kabinetfőnöke viszi az Intézetet.
Veszélyben a barátság?
Lapunk a híresztelések okán megszólaltatott két olyan fiatalt is, akik rendszeresen részt vettek az Intézet és az Alapítvány rendezvényein.
„2018-ban találkoztam először az Intézettel az első, Varsóban szervezett szabadegyetemen, és egészen az utolsó, 2023-as nyári egyetemig aktív résztvevője voltam az Intézet által szervezett programoknak. Rendkívül inspirálónak találtam, hogy a több évszázados lengyel-magyar barátság egy újabb fórumon erősödhetett” – fogalmazott Dukavits Bence.
Hozzátette, a Felczak Intézet nélkül ma a baráti köröm jelentős részét nem ismerné. „Az Intézetnek köszönhetően lehetőségem nyílt lengyel egyetemista társaimmal aktív párbeszédet folytatni, legyen szó politikáról, kultúráról vagy történelemről. A programok különleges élményt nyújtottak, hiszen közvetlen kapcsolatba kerülhettünk az előadókkal, akár kritikusabb témákban is”.
Gondolatait azzal zárta, hogy a Felczak nélkül valószínűleg sosem ismerte volna meg Lengyelország gyönyörű városait és vidéki tájait. „Röviden összefoglalva:
az Intézet nélkül az életem egy fontos része egészen másképp alakult volna.
Őszinte hálával tartozom a Felczaknak ezekért a lehetőségekért” – hangsúlyozta Dukavits.
***
2019 óta része Béres Dávid életének a Felczak Intézet, azóta számos általuk szervezett eseményen részt vett. „Különböző konferenciák, könyvbemutatók, az ösztöndíjuknak köszönhetően Varsóban tanulhattam egy szemeszteren keresztül, részt vehettem az Intézet életében, de a legfontosabb mindközül a nyári egyetem volt” – sorolta.
Felidézte, hogy minden évben egy héten keresztül Lengyelországban lehette sok más hasonló gondolkodású fiatallal, akikkel közösen életre szóló élményeket szerezhetett, megtapasztalhatta a saját bőrén lengyel magyar két jó barát jelentését. „A személyes élmények mellett pedig rengeteg nívós előadás és program gondoskodott arról, hogy a nyarat tartalmasan zárhassuk” – fűzte hozzá.
Béres végül megjegyezte, hogy idén mindenki meglepetésére elmaradt a várva várt nyári egyetem, és mint kiderült
az Intézet a politika áldozata lett”.
Viszont az évek alatt szerzett élmények, tudás, fontos évek óta tartó barátságok és kapcsolatok képében olyan maradandó értékeket teremtett a Wacław Felczak Intézet ami mindezen túlmutat, és a névadó örökségét méltó módon adta tovább a következő generációknak”
Hiánypótló alkotások és projektek születtek
Az Alapítvány a 2018-as indulása óta mintegy 120 lengyel vonatkozású kiadvány megjelenését támogatta. A műfaji sokszínűséget képviselő könyvek között volt történelmi forráskiadvány, monográfia, irodalomelméleti- és szépirodalmi művek: drámaantológia, lírai válogatás, széppróza. Két lengyel irodalmi Nobel-díjas író, költő, Olga Tokarczuk és Wisława Szymborska művei is az Alapítvány támogatásával jelenhetett meg magyarul. A megjelent könyvek sorában kiemelkedő helyet foglal el a névadó Wacław Felczak Europa Centralis című válogatott tanulmánykötete (2023), továbbá Wojciech Frazik Felczak-monográfiája, valamint Ablonczy Balázs lengyel nyelven megjelent Teleki Pálról szóló életrajza.
A pályázati lehetőségek mellett már a kezdetektől egyedi támogatások formájában is ösztönözték a különféle lengyel-magyar témájú projektek megvalósulását. Ilyen volt a POLHUNATION elnevezésű oktatási projekt, melyben 20 történelmi témájú film született. A fentiek mellett teret adtak a lengyel-magyar zenei együttműködések kibontakozásának és a Felczak-lemezek pályázat keretén belül mostanra 20 lemez készült el. A zenei repertoárt 2022-ben tovább bővítették, így kiírták a Felczak-koncertekre is a tendereket, melyek keretében 6 lengyel-magyar vonatkozású koncert valósult meg. Rendezvényeik között kiemelt helyet foglal a Felczak Műhely elnevezésű rendezvénysorozat is. De táborokat is szerveztek a fiataloknak és gyerekeknek Sátoraljaújhelyen, valamint a lengyelek számára kultikus Balatonbogláron is.
Tuskék már a lengyel-magyar történelmet is átírnák
Emlékezetes, hogy Donald Tusk és csapata már hónapokkal ezelőtt „megtorpedózta” a magyar-lengyel barátság intézményét. A lengyel kormányfő oktatási minisztériuma ugyanis olyan javaslattal rukkolt elő, amely „karcsúsítani” akarja az általános és középiskolai tantárgyak alaptantervét. Ezt a lépést az MTA Magyar-Lengyel Történeti Bizottsága sem hagyta szó nélkül. A szervezet azzal érvelt, hogy a tárca tervei három helyen is nem megfelelő módon hivatkoznak a lengyel-magyar kapcsolatokra.
A minisztérium elképzelései szerint a XIV. és XV. századi lengyel-magyar együttműködés, valamint Báthory István uralkodása is kikerül az alaptantervből, amely egyben torzítja a magyar felkelések hangvételét is.
A Bizottság véleménye szerint a módosítások nem lesznek pozitív hatással a lengyel diákok történelmi ismereteire.