Miért jó nekünk, hogy Románia és Bulgária schengeni tagok lettek?
Az uniós belügyminiszterek tanácsa csütörtökön Brüsszelben megszavazta a magyar uniós elnökségi előterjesztést, amely Románia és Bulgária felvételét javasolta a schengeni övezetbe.
Nem lehet nemzetközi integráció nemzeti integrációk nélkül, ezek nem egymást kizáró, hanem egymást megerősítő fogalmak – hangsúlyozta Kövér László csütörtökön Strasbourgban.
Az Országgyűlés elnöke az Európa Tanácshoz (ET) tartozó országok parlamenti elnökeinek konferenciáján abban a vitában szólalt fel, amelyet a képviseleti demokrácia válságjelenségeiről folytattak.
„Bármilyen európai és transzatlanti nemzetközi integráció akkor életképes és eredményes, ha az alkotó elemeit képező államok nemzeti integrációján alapul, és ha ezek az államok legitim, felelős és cselekvőképes kormányokkal rendelkeznek, amelyek a választópolgárok és mások megbízásából kormányoznak. Csak az erős, nemzeti integráció útját járó államok tudják garantálni a demokratikus önkontrollt, a társadalmi és gazdasági stabilitást. Csak ezek az államok tudják tartósan és kiszámíthatóan átruházni szuverenitásuk egy részét a nemzetközi integrációk működőképességének biztosítása érdekében” – mondta a magyar házelnök. Kövér László egyetértett azzal, hogy Európában a képviseleti demokrácia válságtüneteket hordoz.
„Az embereknek a tisztességes politikai képviselet lehetőségébe vetett hite érzékelhetően megingott, a képviseleti demokrácia alkotóelemeibe – pártokba, kormányokba, parlamentekbe – vetett bizalma mérhető módon megrendült” – állapította meg. Hangsúlyozta ugyanakkor azt is, hogy a bipoláris világrend megszűnése után Európában a háborúmentes életnek minden bizonnyal egyetlen biztosítéka volt és van, mégpedig a képviseleti demokrácia. „Ezt a biztosítékot semmilyen körülmények között sem veszíthetjük el” – szögezte le Kövér László.