Elárulta Pressman lehetséges utódja, mire számíthat Magyarország az új amerikai adminisztrációtól (Videó)
Bryan Leibet kérdezték az új amerikai irányról.
2023-ban a legfontosabb az lesz, hogy kimaradjunk a háborúból, decemberre 10 százalék alatti legyen az infláció – mondta évzáró sajtótájékoztatóján Orbán Viktor, aki kiállt a babaváró hitel fenntartása mellett és arról beszélt: a kormány megtárgyalja azt a javaslatot, hogy 30 évre emelkedjen azon nők körében az szja-mentesség, akik gyereket vállalnak.
Kedden jelentette be Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke, hogy folytatódik a hagyomány: az elmúlt három évhez hasonlóan idén is nemzetközi sajtótájékoztatót tart Orbán Viktor. A kormányfő továbbá értékeli az elmúlt évet, stratégiai képet vázol fel a Magyarország előtt álló kihívásokról, majd a hazai és külföldi újságírók kérdéseire válaszol. Az eseményen pedig jelen lesz Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, valamint Kovács Zoltán, a nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár is.
A Mandiner megírta, a kormányfő aligha kerüli majd el az orosz-ukrán konfliktus értékelését, véleményének kifejtését az energiaszankciókról, a hazai infláció, energia-, üzemanyag-, és élelmiszerárak alakulásáról, ahogy arról sem, mit gondol a brüsszeli korrupciós botrányról, a Lánchíd autósoknak való át nem adásáról, valamint a dollárbaloldalhoz köthető botrányról sem. De vélhetően szóba kerül majd a családtámogatási rendszer, a költségvetés újraszabása és az EU-források megszerzésének ügye is. Erről itt olvashat bővebben!
Akit a háború, a rezsicsökkentés és a családok védelme különösen foglalkoztat, annak érdemes 10 órakor követnie az eseményt, mivel ezek a témák jó eséllyel szóba kerülnek majd a tájékoztatón.
Érdekes, hogy az elmúlt másfél évben ez a negyedik alkalom, hogy a miniszterelnök többórás sajtótájékoztató keretében válaszol kérdésekre: 2021 júniusában és decemberében, valamint a negyedik kétharmados győzelem után két nappal, 2022. április 6-án is kiállt az újságírók elé, a Telex mégis azzal rohanta le a templomból kijövő Orbánt, hogy azonnal válaszoljon a kérdéseikre, mert máshol erre nincs lehetőség.
Pontban 10 órakor el is kezdődött a sajtótájékoztató. „Ma délután kormányülés lesz, erről majd valamilyen formában holnap is tájékoztatni fogjuk önöket” – kezdte Orbán Viktor. A rendszerváltás óta ez volt legnehezebb éve, folytatta a miniszterelnök.
Magyarország és Európa a veszélyek korszakába lépett, rendkívül nehéz év volt a magyarok számára – tette hozzá. A nehéz években nyújtott teljesítményét az embere kétszeresen értékeli – mondta a kormányfő.
hozzátette: mintegy 3 milliárd forintnyi dollár állt szemben 3 milliónyi szavazóval. Egy stabil és cselekvőképes kormány jött létre a választások után – tette hozzá. Nincs még egy olyan ország az EU-ban, ahol 1990 óta ne lett volna előrehozott választás, így stabilitás szempontjából az élen van Magyarország. A választási teljesítményt felértékeli, hogy a brüsszeli liberális világ baloldali kormányt akart, ezért nem adták oda eddig a pénzeket – mondta.
A miniszterelnök az ország másik fontos teljesítményének nevezte, hogy Magyarország ki tudott maradni a februárban kitört orosz-ukrán háborúból. Európa már belesodródott a háborúba. aki fegyvert szállít, az bokáig, aki a katonákat képez ki, az derékig, aki egy egész háborúzó országot, az szügyig van benne a háborúban Orbán Viktor szerint. A kormányfő reméli, hogy Európa nem lesz benne nyakig a háborúban.
A harmadik kiemelkedő teljesítmény a miniszterelnök szerint a migrációs nyomásnak való ellenállás. Az ukrajnai és a közel-keleti menekülthullámmal egyidőben talán csak Románia volt kénytelen megbirkózni, mondta a miniszterelnök. Több mint 250 ezer illegális határátlépési kísérletet hiusítottak meg, derült ki.
A negyedik kiemelkedő teljesítmény az volt, hogy finanszírozni tudtuk az ország energiaellátását. A teljes magyar energiaimportért fizettünk 7 milliárd eurót 2021-ben, idén viszont ezért 17 milliárd eurót fizettünk, ez 4000 milliárd forint, sorolta Orbán, aki az ötödik nagy teljesítménynek a munkaalapú gazdaság megőrzését nevezte. Soha nem dolgoztak annyian az országban, mint idén,
Ráadásul, bár 2022 választási év volt, mégis csökkent a költségvetési hiány, ami Európában sem gyakori jelenség. Mindeközben a kormány visszaadta családosoknak az adójuk tekintélyes részét, jött a 13. havi nyugdíj és más adókedvezmények.
2023-ban a legfontosabb az lesz, hogy kimaradjunk a háborúból, az európai recesszióból, decemberre 10 százalék alatti legyen az infláció, és 30 évre emelkedjen a nők körében az szja-mentesség, akik vállalnak gyereket.
Húsz perccel tíz óra után következnek a kérdések, elsőként az MTVA újságírója kap szót, aki a brüsszeli korrupciós botrányról érdeklődik.A brüsszeli korrupciós botrány rossz hír az Unió minden tagállama számára – mondja Orbán.A helyzet igazolja azt a magyar álláspontot, miszerint fel kellene számolni az Európai Parlamentet. Ha erősebb ellenőrzés alá akarjuk venni az EP-t, akkor jobb lenne, ha a nemzeti parlamentekből választott képviselők érkeznének, hangzik el a sajtótájékoztatón.
A kormányt az Origo is a külföldről kapott pénzekről kérdezte, mind a brüsszeli, mind a hazai baloldal esetében. Orbán szerint nemcsak baloldaliak vannak a korrupcióval érintett politikusok között, hiszen az Európai Néppárt politikusai is érintettek. Hol voltak addig a brüsszeli oknyomozó újságírók – teszi fel a költői kérdést Orbán.
A kerítés nem tökéletes, 2500 embercsempész ül börtönben, és ez nem teszi okafogyottá a kerítést – válaszolta egy német újságíró kérdésére a kormányfő. Hozzátette: fölállt egy teljesen új határvédelemmel foglalkozó testület, ünnepeljük, hogy Horvátország Schengen tagja lett, így hatékonyabbak leszünk, mint voltunk.
Az ATV a rezsicsökkentés szabályairól tett fel kérdést, a védett sáv kitolásáról érdeklődve. A magyar háztartások 75 százaléka teljes rezsivédettséget élvez – szögezte le Orbán. A magyar rendszer mindig arra épült, hogy az energiaárakat nem rángatjuk – tette hozzá.
Matolcsy György minapi megjegyzéséről is kérdezték a miniszterelnököt, aki szerint nagyon nehéz helyzetben van, többoldali nyomás alatt áll a jegybankelnök.
„Nagyon régen volt olyan nehéz helyzetben jegybankelnök, mint most, mert az infláció 20 százalék felett van. A magas kamatok ellehetetlenítik a vállalkozói rétegeket,
ezért megértem, hogy a jegybankelnök unortodox módon viselkedik mostanság” – mondta Orbán Viktor.
A babaváró hitelt és a lakásfelújítási támogatást meghosszabbítja-e a kormány? – hangzott a következő kérdés. „A kormányban még többségben vannak azok, akik Andorka Rudolftól tanulták a családpolitikát. Az első tétel, amit megtanultunk, hogy csak az a családtámogatás működik, ami hosszútávon, stabilan elérhető, ezért Orbán szerint ezt még fenn kell tartani. Erősíteni, nem gyengíteni kell” – mondta a miniszterelnök.
Érkezett kérdés a forint árfolyamának euróhoz képesti rögzítéséről, Orbán elmondta: nincs napirenden a kérdés, és ő személyesen sem támogatná ezt.
A kormányfő egy másik kérdésre közölte, ha ma Paks2 meglenne, akkor most csak egy kávét kéne kérni. Reméli, hogy azok is elgondolkoznak, akik folyamatosan gáncsolták ezt a projektet – tette hozzá. Energiát csak vezetéken tudunk szerezni, és most egy hatalmas kábelépítésben vesz részt Magyarország. Persze folyamatosan tárgyalunk kikötőkkel is – mondta a kormányfő. Megváltást csak Paks2 hoz – tette hozzá.
A témához kapcsolódva Orbán hozzátette, hogy bár voltak kísérletek arra, hogy Európa nukleáris energia tekintetében is leválasztja magát Oroszországról, de ezeket eddig sikeresen verte vissza Szijjártó Péter és Magyarország.
A Telex azt kérdezte, hogy meddig tervez még Orbán a politikában maradni. A miniszterelnök elmondta: ő egy másik, nem életkoralapú matematikát használ, miszerint december 31-én 16-17 lesz az ellenzékben és kormányban töltött évek aránya, de ez egy egyes szaldó őt nem elégíti ki. Hozzátette: a politika nem foci, nem feltétlenül függ össze az életkorral, példaként pedig Konrad Adenauert hozta fel, aki bár idős korában került a német kancellári székbe, de az egész világ csodálatát kivívta. Lát alkalmas utódot a Fideszben? – kérdezték Orbán Viktort, aki elmondta: csak ilyeneket lát, ezért óvatosan kell ott közlekedni.
„Itt vaskalaposabbak vagyunk a kelleténél, azt hiszem. Az IMF az egy szuverenitáskérdés. Az IMF-fel lehetne tárgyalni, gyakran kedvezőbb kondíciójú a hitel, de azok mindig feltételhez kötöttek, olyan feltételekhez kötik, ami fáj az embereknek. Az IMF, ha nem is rézből van, de mindenképpen egy mumus, a szuverenitás elvesztése, azt, hogy nem voltál képes magadat menedzselni” – indokolta Orbán.
Megkérdezték Orbánt arról is, hogy ha az Európai Néppártba nem is lép vissza a Fidesz, de van-e információ egy új formáció alakításáról. „Nem csak információ van, de dolgozunk is ezen, egyelőre megvárjuk a lengyel választást” – válaszolta Orbán.
„Kitartunk a barátaink mellett” – mondta egy Donald Trumppal kapcsolatos kérdésre a kormányfő.
Egy kínai újságíró kérdésére adott válaszból az is kiderült, továbbra is napirenden van a Fudan Egyetem Magyarországra érkezésének témája. Orbán szerint ugyanis a tudásnak Ázsia felemelkedésével két fajtája van: egy nyugati és egy keleti. Magyarország számára pedig cél, hogy megismerje a Kelet gazdaságról kialakult gondolkodását, koncepcióit, nem akarunk bezárkózni a nyugati világba.
A következő kérdező a horvát köztévé riporternője volt, aki - egyebek mellett - a novemberi magyar-görög meccsen viselt nagy-magyarországos sálról kérdezte Orbánt. „Ebben semmi különleges nem volt. 1100 éves országról van szó, történelmi szimbólumok vesznek minket körül, itt is láthat talán olyan szimbólumokat, amiket a múlt században is használtak – mutatott körül. Én mindig is különbséget teszek aközött, amit önök Nagy-Magyarországnak hívnak, én pedig történelmi Magyarországnak hívok” –mondta Orbán.
Arra a kérdésre, hogy ez nem provokált senkit, Orbán így válaszolt: „Sokkal jobb ötleteim lennének, ha provokálni akarnék”.
Utolsóként a Heti TV-s Breuer Péter kapott szót, aki szintén a nyugati-kínai kapcsolatokról kérdezett. Orbán válaszában leszögezte: ha Európa nem működik együtt Kínával, akkor el fogja veszíteni a versenyképességét. A kormányfő az EU és Kína közti gazdasági kapcsolatokról szólva elmondta, hogy „egy liberális politikai rendszer nagyon nehezen tudja elkerülni a hipokrita álláspontot”: szerinte a liberálisok képmutatók, mert bírálják Kínát, de közben meg együttműködnek vele.
Breuer másik kérdésére Orbán kijelentette: örül neki, hogy újra Benjamin Netanjahu lett Izrael miniszterelnöke. A miniszterelnök emlékeztetett: 30 évig nem járt izraeli kormányfő Magyarországon, majd pár évvel ezelőtt Netanjahu eljött ide hozzánk, és teljesen új fejezet nyílt a magyar-izraeli kapcsolatokban. Megjegyezte, a továbbiakban is tervben van az együttműködés még magasabb szintre való emelése.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán