Előbb-utóbb rádöbben az ember nemcsak annak igazságára, hogy „A nagy világon e kívűl / Nincsen számodra hely”, hanem Szent Ágoston felszólításának mélységére is: „Ne keresd kívül, fordulj vissza tenmagadhoz, az ember bensejében lakik az igazság.”
Mit keres az utazó? Szeretne újat, ismeretlent látni. Minden utazás rövid, némi túlzással mondhatom, hogy nem jut idő semmire.
Van egy jóbarátom, akit tíz éven keresztül nem tudtam rábeszélni arra, hogy elkísérjen a Szentföldre. Számára a Kőris-hegy a Tábor-hegy, a Genezáreti-tó pedig egy mások számára jelentéktelen tavacska, a Hosszú-tó Pápateszér mellett, ahol a gyermekkorát töltötte. S mindenkinek azt mondja: „Ahhoz, hogy a végtelent megtapasztaljam, nem kell messzire mennem, karnyújtásnyira van tőlem.”
Mit keres az utazó? Szeretne újat, ismeretlent látni”
Egy legenda szerint két szerzetes azt olvasta egy régi könyvben, hogy a világ végén van egy hely, ahol az ég és a föld találkozik. Útra keltek, hogy megtalálják. Mindenféle megpróbáltatásban volt részük, amely az utazással együtt jár. Végül amit kerestek, megtalálták. Van ott egy ajtó, így olvasták, csak be kell kopogni rajta, és máris az Istennél van az ember. Ott álltak az ajtó előtt, szívszorongva várták, hogy kinyíljon. Beléptek rajta. És ott találták magukat – otthon, saját kolostori cellájukban. S akkor megértették, hogy az a hely, ahol az ég és a föld találkozik, itt van, ezen a földön. Ott, ahová az Isten állított minket.
Utazzunk. Lássunk idegen tájakat. Csodáljuk meg, milyen sokszínű ez a világ. Vegyük észre, hogy sok minden másként is lehet, mint minálunk. Szerezzünk tapasztalatokat, mint a régi peregrinusok, vándordiákok, az idegenben tanulók, akik visszajöttek. De sose felejtsük, hol van a helyünk. Itt van. Itthon. Legyen meg bennünk a bátorság, a kíváncsiság, hogy utazzunk, hogy világot lássunk. Azért, hogy tudjunk örülni, ha hazaértünk.
Nyitókép: Shutterstock