Átláthatóbb lehet a közélet: itt a törvényjavaslat a szuverenitást sértő külföldi támogatások ellen!

Úgy tűnik, vége lehet az ellenőrizetlenül ömlő külföldi pénzek időszakának.

A javaslat hírére a Telex, a 444 és a HVG is kongatni kezdte a vészharangot, és egységes offenzívába kezdett.
Mint ismert, Halász János, a Fidesz országgyűlési képviselője benyújtotta a parlamentnek „A közélet átláthatóságáról” című törvényjavaslatát kedden éjfél előtt: ha a Szuverenitásvédelmi Hivatal úgy ítéli meg, hogy egy külföldről támogatott szervezet tevékenysége veszélyezteti Magyarország szuverenitását, akkor javasolhatja, hogy a kormány vegye jegyzékre a szervezetet.
A javaslat értelmében,
az adott szervezet a listára kerülés után nem gyűjthet adó 1 százalékot, és köteles minden támogatójától és minden támogatásról teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt nyilatkozatot kérni arról, hogy a pénz nem külföldről jött.
Ezt is ajánljuk a témában
Úgy tűnik, vége lehet az ellenőrizetlenül ömlő külföldi pénzek időszakának.
A potenciális érintettek nem meglepő mód már szerdán egységes offenzívába kezdtek az átláthatósági törvényjavaslatának híre hallatán. A Telex és a 444 úgy fogalmazott, „példátlan hatalmat kap a kormány”, miközben a törvény azt írná elő:
ha valaki külföldi pénzből politizál, legalább legyen erről tudomása a magyar választóknak
– írta összeállításában a Magyar Nemzet.
Ligeti Miklós, a Transparency International képviselője szerint ugyanis ez a törvény nem más, mint „megfélemlítő eszköz”. De nem szabad elfelejteni, hogy Ligeti szavai mögött ugyanaz az NGO-kör húzódik meg, amely eddig is külföldi támogatásokból élt – hívta fel a figyelmet a Magyar Nemzet.
A Portfolio hasábjain ugyanakkor úgy vélekedtek, hogy a törvény valóban „komoly eszközöket” adna az állam kezébe, ha gyanús külföldi támogatások sejlenének fel.
De miért jelent ez gondot, ha minden jogszerű és tiszta?”
– tették fel a kérdést.
A Szabad Európa szerkesztősége egészen az Brüsszelig ment: szerintük ez a törvény szembe megy az EU jogával. „Ez a »kritika« azonban inkább árulkodó: a külföldről pénzelt médiumok és szervezetek egyenesen Brüsszelhez rohannának panaszkodni, ha végre nyilvánosságra kellene hozniuk támogatóikat” – vázolt fel egy lehetséges forgatókönyvet a Magyar Nemzet.
A Magyar Nemzet a témában megkereste Lánczi Tamást, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnökét is, aki a lapnak kifejtette, hogy
a dollármédia azért pánikol, mert eddig rejtve tudták tartani, kik pénzelik őket.
Most viszont a törvény nyomán nyilvánosságra kell hozniuk ezeket a kapcsolatokat. Ez számukra nemcsak kényelmetlen, de végzetes is lehet, hiszen eddig a függetlenség látszatát próbálták kelteni”.
Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ igazgatója pedig arra mutatott rá Facebook-bejegyzésében, hogy
az „Újbeszél-magyar szótár, 2025-ös kiadása” szerint a szabad, független, civil azt jelenti külföldről pénzelt.
„Pont ezt fogja nyilvánvalóvá tenni a törvény. Ezért fáj nekik” – húzta alá Szánthó.
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője pedig még ennél is egyértelműbb volt. A törvényjavaslatot ért kritikákra azt válaszolta, hogy „akinek nincs takargatnivalója, annak izgulnivalója sincs”.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay
***
Ezt is ajánljuk a témában
Fontos részletekre hívta fel a figyelmet a frakcióvezető a törvényjavaslattal kapcsolatban.
***