A háború vesztese Európa, hanyatlás vagy újraiparosítás?

2022. december 19. 13:17

A gazdaságot csak közösen gondolhatjuk újra, de fontos, hogy ne elméleti modellt keressünk, hanem működőt.

2022. december 19. 13:17
null
Nagy Márton

„Miközben a Nyugat épp elszakad Oroszországtól, Magyarország színteret biztosít annak, hogy a Nyugat és Ázsia összekapcsolódjon, ugyanis minden háborús propaganda ellenére továbbra is egyértelmű, hogy Kelet és Nyugat elválaszthatatlan gazdasági kapcsolatban áll egymással. A jó iparpolitikához jó geopolitikai manőverezés is szükséges. 

Bármennyire is sikeresnek tűnünk azonban önállóan, a célunk csak az lehet, hogy uniós szinten is kezdeményezzünk korábban elképzelhetetlennek tűnő változtatásokat. Hiszem, hogy az unión belül is fokozható a koordináció: a verseny mellett meg kell jelennie az együttműködésnek is. A gazdaságot csak közösen gondolhatjuk újra, de fontos, hogy ne elméleti modellt keressünk, hanem működőt.

Minden eszközt meg kell fontolnunk, így lazítanunk kell az uniós és így a hazai cégek támogatásának szabályain is, akár védővámokkal erősítve az uniós vállalatokat.

Különösen fontos, hogy hadjáratot indítsunk az uniós bürokrácia és annak túlkapásai ellen,

mert erre könnyebben gyakorolhatunk hatást, mint az energiaárakra. Ezért minden bürokratikus terhet a jövőben minden gazdasági szereplőnek meg kell kérdőjeleznie.

Ennél csak nehezebb lesz: rövid távon és hosszú távon is válságot kezelünk

Rövid távon, bár ez is több évig eltarthat, célunk a sikeres válságkezelés. A növekedést meg kell őrizni, mert a magyar gazdaság nem beteg, csak sérült, és semmi sem indokolja, hogy recesszióba lökjük. Ameddig a kiigazítás tart, a külső, háborús-szankciós okokból kialakult, átmeneti ikerdeficit finanszírozását meg kell teremteni, ebben a Magyarországnak járó uniós támogatásoknak és az alternatív pénzügyi források feltérképezésének egyaránt kiemelt szerepe lesz.

Mindezt a háború elkerülésével, a magyar családok és vállalkozások védelmével,

a teljes foglalkoztatottság fenntartásával és az energiaellátás biztosításával együtt hajtjuk végre. Erre rövid távon összesen kétezer milliárd forintos csomagot biztosítunk. És ez még mindig a könnyebb feladat, mert itt legalább tudjuk, hogy honnan, hogyan és hova kell jutnunk. 

Hosszú távon viszont szinte mindent újra kell gondolni. Meg kell védeni és tovább kell építeni a hazai ipart a gazdasági háború kannibálkapitalizmusában.

Itt már megjelentek ugyan az első magyar áldozatok, de el kell kerülni, egyszerre építve a külföldi és a hazai tőkére, hogy tömegével veszítsük el cégeinket. A megkezdett úton haladva tovább kell csökkenteni az ország energiaintenzitását és energiafüggőségét, egyben az új és rideg körülményekhez kell igazítanunk iparpolitikánkat, újragondolva a stratégiai ágazatok rendszerét, és végül ennek mentén egy erős, ha kell erőltetett deregulációs hullámot kell elindítanunk. 

Talán erőltetettnek tűnhet, ha a jelenlegi helyzetet a rendszerváltoztatáshoz hasonlítjuk,

ám annyi biztos, hogy ugyanazt a hibát a magyar elit még egyszer nem követheti el.

A több mint egymillió munkahely megszűnése, a magyar cégek tömeges csődje, de leginkább a stratégiai szektorok felelőtlen és bűnös kiárusítása olyan hosszú távú terhet rakott a magyarok vállára, amely évtizedekig kiszolgáltatott sorba taszította őket, egyben lehetetlenné tette egy egészséges gazdaságnövekedés alapjainak lerakását.

Még ma is keményen kell küzdenünk ennek a csapdának bizonyos káros következményeivel, erre itt van a nyakunkon egy újabb gazdasági »rendszerváltozás«. Most is tűzoltás közben kell átépítenünk a gazdaságunk épületét úgy, hogy a füsttől semmit sem látunk, de ami biztos, hogy most minden bentlakót meg kell védenünk.”

Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kepe
2022. december 21. 08:43
Elolvastam az egész cikket az indexen, nagyon gáz a Nagy Márton, magyarán mi mindent jól csináltunk, csak a külső erők összeesküdtek ellenünk..., mindig más a hibás. Az ársapkák is rengeteg kárt okoztak a gazdaságnak, ez az Ő találmánya volt. A többi termékek árát jobban felemelték, hogy a veszteségeiket kompenzálják az üzletek, a kisvállalkozók pedig mennek emiatt tönkre, akiknek nincsen 1000 termékük hogy szét tudják szórni a keletkezett veszteséget. a 30%-os forintromlásról sem tehet, a sok idióta lépésük. A lengyelek és szlovákok és románok is Ukrajnával határosak és még sincs ekkora infláció. Köszönjük szépen a szocializmus újbóli bevetetését, ha nem pont akkor megyek be amikor feltölti a bolt a készletét, akkor csirkemellet nem tudok venni, hatósági áras cukor már lassan 1 hónapja nincsen, tojás is elvétve. Nagyon gáz ez a fickó
Valodi
2022. december 19. 17:00
... höhöhö ... dumában nagyok ám! Ni: "Az agrárium jövőjének egyre inkább kiemelt és fontos része a biogazdálkodás - mondta a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára a VIII. Bionapon. Nagy István kiemelte: Magyarország kedvező adottságai ellenére eddig nem használta ki kellőképpen a biogazdálkodás adta lehetőségeket, ezért a kormány célja, hogy 2020-ra 350 ezer hektárra, a mostaninak a duplájára növekedjen a biogazdálkodással foglalkozó területek nagysága." MTI El is kezdték Kishantoson, fidesz módra: mínusz 452 hektár 20 éves biominősítés hess a pi...ba!
WLaci
2022. december 19. 16:54
Buta vagy, soha nem érsz Matolcsy nyomába, bárhogy is szeretnél. Ő bolond, de eredeti.
kulalak
2022. december 19. 16:26
a harcnak ... Németország lehet a legfőbb áldozata Nem lehet, hanem az és az lesz. Nem kell európázni, itt a németek alól húzták ki a szőnyeget Jönni fog a szemét és a siserehad ide is nemsokára, ez az évtized is a lassú vergődés ideje lesz Nekünk a nyelvünk a védelmünk
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!