A magyar veszélyhelyzetről

2020. április 09. 10:37

Ha nem vezetik be a veszélyhelyzetet, akkor később azzal gyanúsíthatták volna őket, hogy nem tettek meg mindent a járvány ellen.

2020. április 09. 10:37
Szilvay Gergely

„Tudom, hogy kívülről nézve a »veszélyhelyzet« bevezetése ijesztő lehet, de a kormány népszerűsége nőtt, szóval az emberek úgy látják, a kormány jól kezeli a helyzetet, és persze elvileg ott a visszaélés lehetősége, de idiotizmus lenne diktatúrát építeni a vészhelyzet segítségével. Orbán és a Fidesz amúgy is meg tudja nyerni a 2022-es választásokat, főleg ha jól kezeli a járvány nyomában érkező gazdasági válságot.

A veszélyhelyzet egy kicsit  arról is szól, hogy a kormány határozottan meg akarja mutatni az embereknek, hogy »hatékonyan kormányzunk«. Az magyar emberek jobban bíznak az államban, mint az angolszászok, és igénylik is a segítségét. A választók általában megbüntetik azokat a kormányokat és pártokat, amelyek túlságosan laissez-fair módon kormányoznak és „magukra hagyják” az embereket (így jártok a neoliberális pártok is). 

Az állami segítség elsősorban védelmet jelent, és nem feltétlen pénzt, ugyanis ha a pénzt meritokratikus megfontolások nélkül osztogatja a kormány, az úgyszintén visszaüthet. Ezért koncentrál az Orbán-kormány a segélyezés helyett a támogatásra. De ez már más téma.

A kormány tehát nem csak hatékonyan szeretne kormányozni, hanem szeretné tudatni is az emberekkel, hogy hatékonyan kormányoz: Orbán és a Fidesz tapasztalata az, hogy ha nem kommunikálnak mindent egyértelműen és határozottan, és az emberek nem érzik magukon az intézkedések hatását, akkor könnyen elveszthetik a választásokat. Legalábbis Orbánék ezt vonták le tanulságként a 2002-es választásokból, amelyet négy sikeres év után vesztettek el, mivel nem helyeztek nagy hangsúlyt arra, hogy erről meggyőzzék a választókat – ezért aztán néha »túlkommunikálnak« dolgokat. Egyszóval a vészhelyzet bevezetése részben ilyen kommunikációs lépésnek is felfogható.

Aztán az is ott van, hogy ha nem vezetik be a veszélyhelyzetet, akkor később azzal gyanúsíthatták volna őket, hogy nem tettek meg mindent a járvány ellen. (Bár ezzel már meggyanúsították őket.)”

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gallfec
2020. április 09. 12:23
Kedves Szilvay úr ! A vészhelyzetet legfőképpen és eredendően azért hirdette meg a kormány, MERT VÉSZHELYZET VAN . s vészhelyzetben ez a kormány dolga. A többi - hogy úgy mondjam - fölös fecsej.
Jack Reynor
2020. április 09. 12:23
Vészkorszak van. Amúgy igen, kockázatkerülő a kormány. Ilyen aljas médiaellenszélben racionálisak a korlátozó döntései.
CsakÍr
2020. április 09. 11:52
Goldstein, ne próbálkozz velem, olvastam a törvényt/rendeletet/stb. Reakciód esetleg a reakciódra való reakcióm kapcsán van-e? Belednek tekenyőt oszt' hoztál-e?
Emmanuel Goldstein
2020. április 09. 11:21
Szilvay doktor is pontosan tudja, hogy nem önmagában a vészhelyzeti felhatalmazás a probléma, hanem az időkorlát és a parlamenti ellenőrzés hiánya.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!