Elemző: Világszinten is odafigyelnek Orbán Viktorra (VIDEÓ)
Fricz Tamás szerint „az amerikai befolyás az Unióra nézve egy régi dolog. Így Donald Trumpot figyelembe kell vennie a brüsszeli elit tagjainak.”
Ha nem vezetik be a veszélyhelyzetet, akkor később azzal gyanúsíthatták volna őket, hogy nem tettek meg mindent a járvány ellen.
„Tudom, hogy kívülről nézve a »veszélyhelyzet« bevezetése ijesztő lehet, de a kormány népszerűsége nőtt, szóval az emberek úgy látják, a kormány jól kezeli a helyzetet, és persze elvileg ott a visszaélés lehetősége, de idiotizmus lenne diktatúrát építeni a vészhelyzet segítségével. Orbán és a Fidesz amúgy is meg tudja nyerni a 2022-es választásokat, főleg ha jól kezeli a járvány nyomában érkező gazdasági válságot.
A veszélyhelyzet egy kicsit arról is szól, hogy a kormány határozottan meg akarja mutatni az embereknek, hogy »hatékonyan kormányzunk«. Az magyar emberek jobban bíznak az államban, mint az angolszászok, és igénylik is a segítségét. A választók általában megbüntetik azokat a kormányokat és pártokat, amelyek túlságosan laissez-fair módon kormányoznak és „magukra hagyják” az embereket (így jártok a neoliberális pártok is).
Az állami segítség elsősorban védelmet jelent, és nem feltétlen pénzt, ugyanis ha a pénzt meritokratikus megfontolások nélkül osztogatja a kormány, az úgyszintén visszaüthet. Ezért koncentrál az Orbán-kormány a segélyezés helyett a támogatásra. De ez már más téma.
A kormány tehát nem csak hatékonyan szeretne kormányozni, hanem szeretné tudatni is az emberekkel, hogy hatékonyan kormányoz: Orbán és a Fidesz tapasztalata az, hogy ha nem kommunikálnak mindent egyértelműen és határozottan, és az emberek nem érzik magukon az intézkedések hatását, akkor könnyen elveszthetik a választásokat. Legalábbis Orbánék ezt vonták le tanulságként a 2002-es választásokból, amelyet négy sikeres év után vesztettek el, mivel nem helyeztek nagy hangsúlyt arra, hogy erről meggyőzzék a választókat – ezért aztán néha »túlkommunikálnak« dolgokat. Egyszóval a vészhelyzet bevezetése részben ilyen kommunikációs lépésnek is felfogható.
Aztán az is ott van, hogy ha nem vezetik be a veszélyhelyzetet, akkor később azzal gyanúsíthatták volna őket, hogy nem tettek meg mindent a járvány ellen. (Bár ezzel már meggyanúsították őket.)”