Figyelmeztet a virológus: van veszélyesebb a Covidnál!
Az évekkel ezelőtt rettegett Covid-vírus ma már valahol a nátha és az influenza között van félúton.
Szó sincs róla, hogy ne mehetne be a postás, az élelmiszer-szállító, vagy hogy ne mehetne ki az idős ember – jelentette ki Müller Cecília.
Egyre magasabb a koronavírusból felépült betegek aránya, immár 64 038 beteg épült fel a vírusfertőzésből világszerte – számolt be a jó hírről az operatív törzs vezetője. Lakatos Tibor elmondta azt is, hogy folytatódik a a szűrés a repülőtereken és a közúti határátkelőkön, hozzátéve, hogy az olasz vesztegzár miatt az operatív törzs elkezdte kidolgozni a szárazföldi határátkelőkön levő speciális szűrési intézkedéseket is. Lakatos a már bevezetett intézkedésekről beszélve elmondta: a hazánkon átutazó és gócpontokból érkezők miatt az autópályák pihenőhelyeinél gyakrabban takarítanak, illetve speciális – vírusirtó – szerrel végzik a fertőtlenítést.
Lakatos Tibor kijelentette: ezeknek az intézkedéseknek az lenne a lényege, hogy senki ne hagyja el a vírus gócpontjainak számító területeket – hozzátéve, hogy arra kéri a már gócpontokról hazautazott honfitársainkat, hogy 14 napig maradjanak otthon és távol a közösségektől és ne menjenek se dolgozni, se oktatási intézményekbe.
Az iskoláknak sem javasolják az ünnepségek megtartását
A sportrendezvényekkel kapcsolatban Lakatos Tibor elmondta, hogy elkészült az operatív törzs ajánlása, amit a holnapi kormányülésen tárgyal majd a kormány. A tömeges ünnepi rendezvényekről azt mondta, hogy azt kérik, „tekintsenek el azok megrendezésétől, főleg ha azok zárt helyen kerülnének megrendezésre”, ugyanezt javasolta az iskolák ünnepi rendezvényeivel kapcsolatban is. Felhívta rá a figyelmet, hogy a hatvanöt évnél idősebb állampolgárok fokozottan veszélyeztetettnek számítanak, ezért arra kérte őket, hogy ha tehetik kerüljék a tömegrendezvényeket.
Az országos tisztifőorvos megerősítette, hogy Magyarországon jelenleg 12 megbetegedést tartanak nyilván, amiből az utóbbi három eset olyan iráni diák, akik az első felfedett eset kontaktcsoportjába tartoztak. Müller Cecília elmondta azt is, hogy az eljárásrendnek megfelelően a kontaktokat nem lenne kötelező laborvizsgálat alá venni, – Európában ezt nagyon kevés helyen teszik – de itthon az összes kontaktesetet laborvizsgálatnak vetik alá. A tisztifőorvos hangsúlyozta, hogy saját tapasztalatok alapján az derült ki, hogy egy vizsgálat nem is minden esetben elegendő, és szükség van egy második, ismétlő vizsgálatra is, sőt speciális esetben egy harmadik vizsgálatot is el szoktak végezni. Ezzel kapcsolatban Müller Cecília rávilágított arra, hogy a jelenlegi tízenként esetből négy olyan van, aminek az első laborvizsgálata negatív lett és csak a második lett pozitív.
Látogatási tilalom
Az országos tisztifőorvos a látogatási tilalommal kapcsolatban pontosított pár dolgot és számos az ügyben feltett kérdést megválaszolt. Először is leszögezte, hogy a látogatás csak a beteggel való kapcsolattartás egyik formája „ezen kívül a beteg és hozzátartozó között számos más kapcsolattartási forma létezik”. Hozzátette, hogy a látogatási tilalomnak is vannak speciális kivételei. „Nem tilos a súlyos állapotú önmagát ellátni képtelen beteg ellátása, vagy mellette tartózkodás” – jelentette ki, hozzátéve, hogy ezen kívül például „a beteget felkeresheti a vallási meggyőződésének megfelelő egyházi személy is”.
Müller Cecília a látogatási tilalom alóli kivételeket sorolva megemlítette, hogy „a kiskorú mellett ott lehet a szülő, főleg ha kontaktként kerülne megfigyelésre”. Elmondta azt is, hogy „ha karantén intézkedésre kerül sor, akkor el kell dönteni, hogy be vonul e a gyerekkel a szülő, mert onnan nem lehet kijönni két hétig”. „Ezek az intézkedések nem egyedülállóak. Évről évre influenzajárvány esetén számos intézményben ezt a tilalmat elszoktuk rendelni” – tette hozzá.
Szociális, bentlakásos intézmények
A szociális és bentlakásos intézmények látogatási tilalmával kapcsolatban az országos tisztifőorvos hangsúlyozta: „a látogatási tilalom nem karantén”. Úgy fogalmazott: „ilyen esetekben a látogatás nem ajánlott, az időseink védelme tisztelete és szeretete érdekében nagyon fontos, hogy őket különösen is megvédjük”. Megjegyezte azt is, hogy „a bentlakók kimehetnek ugyan, de nem ajánlatos tömegrendezvényekre menni és olyan közösségi területekre, ahol sokféle korosztályból sokféle ember megfordul”. Az ügyben felmerült pletykákat egyértelműen cáfolta a tisztifőorvos: „szó sincs róla, hogy ne mehetne be a postás, az élelmiszer-szállító, vagy hogy ne mehetne ki az idős ember”.
(Mandiner)