Az európai polgárok kezdeményezése a politikai szélsőségek és az euroszkepticizmus elleni küzdelemért – hirdette a molinó a belépőnek, nehogy eltévessze az ajtót.
A Republikon Intézet Brexitről szóló, egyébként jó hangulatú konferenciáján ugyanis EU-val kritikus hangokkal csak elvétve lehetett találkozni. Akivel igen, az is az egy szem Gerald Frost volt, aki a Thatcher-tanácsadó John O'Sullivan által alapított Danube Institute igazgatója. Be is ültették őt a Mikecz Dániel által moderált kerekasztal közepére, így nem csupán a közönségtől, hanem jobbról és balról is össztűz zúdult az idős Brexit-párti konzervatívra. Beszélgetőpartnerei ugyanis a liberális-demokrata Polly Mackenzie és Andrew MacDowall, a Brexitet erősen ellenző brit Közép-Európa szakértő, Hegedűs István a Magyarországi Európa Társaság elnöke, valamint Tóth Csaba, a Republikon Intézet stratégiai igazgatója voltak.
Gerald Frost azonban nem zavartatta magát, gyorsan leszögezte, hogy a Brexit egy realista döntés volt, az emberek ugyanis szerinte elsősorban arra a migrációs válságra mondtak nemet, ami egyben egész Európa biztonsági válsága. Emellett pedig felvetette az Európai Unió demokratikus deficitjének problémáját is. Frost szerint az emberek érzékelték Nagy-Britanniában, hogy az Unióban „nem működik a demokrácia, hiszen nincsen hozzá plebsz, nincsen hozzá nép, sem közös nyelv, sem pedig közös kultúra”. A britek pedig érthető módon elégedetlenek voltak azzal, hogy olyan vezetők hozták meg helyettük a döntéseket, akiket nem ismerhetnek és akiket nem is választottak – értelmezte a Danube Institute igazgatója az Európai Uniós intézmények lisszaboni szerződés óta fennálló működési módját. Gerald Frost, mintegy prezentálva, hogy melyik oldalon áll, Margaret Thatchert idézte: „20 év óta az európai szuperállam árnyékában élünk, eljött az ideje annak, hogy egy jobb utat válasszunk és visszaállítsuk Nagy-Britannia hagyományos erejét.”
„Az európai szuperállam már meglehetősen halott”
Rögtön lecsapott Andrew MacDowall, aki szerint „az európai szuperállam már meglehetősen halott”. Hozzátette: észleli ugyanakkor például, hogy itt Közép-Kelet-Európában nagy mértékű az euroszkepticizmus, Lengyelország és Magyarország karöltve harcolt Nagy-Britanniával az EU „túlhatalma” ellen. Mégis észlelték a régióbeli államok, hogy „a brit kilépés veszélyezteti az EU egységét, ami az európai béke egyik biztosítéka”. Így az újságíró-elemzőnek nem csak az fáj, hogy kétszáz dollárral fogadott a végül győztes Brexit ellen, hanem az is, hogy a britekre kívülről „nem nehezedett semmi kényszerítő erő, hogy a kilépés mellett szavazzanak, mégis a kilépésre voksoltak”.