Az ellenzék az „Orbán-Putyin”-ról: Kommunista hangulat, kegyelemajándék, pártutasítások

2016. február 17. 18:43

Csak a Jobbik üdvözölte Orbán Viktor kormányfő Vlagyimir Putyin orosz elnökkel való moszkvai találkozójának eredményeit. Az MSZP szerint Orbán is felelős az előző évek rossz kapcsolataiért, a DK úgy látja, a kommunista időket idézte a találkozó, az LMP szerint fel kellett volna mondani a paksi szerződést, az Együtt szerint pedig nem indokolta semmi a magas szintű találkozót.

2016. február 17. 18:43

Az MSZP azt várta volna, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott megbeszélését követő sajtótájékoztatón világosan és egyértelműen mondja ki, Magyarország megbízható és elkötelezett tagja a NATO-nak és az EU-nak – reagált  a moszkvai találkozóra a szocialisták frakcióvezető-helyettese.

Harangozó Tamás sajtótájékoztatóján azt mondta, véleményük szerint különös jelentősége van a találkozó időzítésének, és az MSZP reméli, hogy a egy nappal a brüsszeli uniós csúcs előtt a magyar kormányfő „nem pártutasításokért érkezett Moszkvába”.

A politikus úgy fogalmazott: a magyar és az orosz nép barátsága, a két ország gazdasági kapcsolatainak fellendítése valóban fontos ügy. A „ruszkik haza kirohanása” illetve „egy korábbi miniszterelnöknek az orosz féllel való energetikai tárgyalásának a lehazaárulózása” miatt Orbán Viktornak is személyes felelőssége van abban, hogy a két ország politikai és gazdasági kapcsolatai az elmúlt évtizedekben mélypontra zuhantak – jelentette ki.

A képviselő azt is megjegyezte, hogy a sajtótájékoztatón semmit nem tudtak meg, azon kívül, hogy mintegy 120 fiatal mehet az „orosz birodalomba” tanulni. Az MSZP kíváncsi lenne arra, hogy a zárt ajtók mögött valójában miről szólt Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök moszkvai megbeszélése és hogy a sajtótájékoztatón Orbán Viktor „miért volt szemmel láthatóan rendkívül ideges és zavart állapotban” – mondta a politikus. Nem úgy tűnt, mintha a magyar fél győztesen vagy „pozitív eredménnyel” jött volna ki a teremből – fogalmazott.

DK: Az egykori kommunista vezetők találkozásait idézte a sajtótájékoztató

A Demokratikus Koalíció (DK) szerint Orbán Viktor miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök sajtótájékoztatója az egykori kommunista vezetők találkozásait idézte, a magyar kormányfő pedig egyértelművé tette, nem érdekelt az Európai Unió jövőjében.

Ara-Kovács Attila, a DK külügyi kabinetjének vezetője szerdán az Orbán-Putyin találkozóra reagálva azt közölte az MTI-vel, hogy magyar miniszterelnök „megérdemelte” Putyin dicséretét, hiszen mindent megtett az EU szétveréséért, megtagadott mindenfajta közös értéket, alapelvet és együttműködést.

Orbán Viktor „sutba dobta” Magyarország energiafüggetlenségét, és saját népe előtt titkolózva kötött atomszerződést, orosz gigahitellel eladósítva a magyarokat. „Orbán ennél jobban nehezen tudta volna kiszolgálni Moszkva érdekeit” – írták.

A Demokratikus Koalíció közleménye szerint Orbán Viktor a közelgő EU-csúcs előtt ismét egyértelművé tette az európai közösség számára, hogy nem érdekelt az Európai Unió jövőjében és Magyarország egyre keletebbre sodródik.

LMP: A paksi szerződés felmondása lett volna Magyarország érdeke

Az LMP értékelése szerint a paksi atomerőmű-beruházás szerződésének felmondása lett volna Magyarország érdeke a találkozón. Gál József, az ellenzéki párt szóvivője budapesti sajtótájékoztatóján károsnak nevezte a paksi projektet, szerinte az atomenergiának a megújuló energiák és a korszerűsítés az alternatívája.

A földgázszállítási szerződések meghosszabbítására vonatkozóan azt mondta: a kormányfő „kegyelemajándékkal” tér vissza, de ez sem az emberek energiabiztonságát, sem Magyarország energiafüggetlenségét nem növeli. Értékelése szerint a szerződések megerősítése helyett is szigetelésre kellene költeni, anélkül ugyanis „orosz gázzal fogjuk fűteni a magyar utcákat”.

Az LMP-s politikus megjegyezte: az EU eddig sosem köszönte meg Orbán Viktornak, amikor „segédkezni próbált” valamiben, Vlagyimir Putyin viszont szerinte „egyenesen hálás neki”, amiből le lehet vonni a következtetést, hogy a kormány merre kormányozza Magyarországot.

A Jobbik üdvözli az eredményeket

A Jobbik üdvözli a hosszú távú gázszerződés megerősítését és azt, hogy a kormányfő kiállt az Oroszországgal szembeni szankciók ellen - közölte Gyöngyösi Márton, a párt országgyűlési képviselője. Az ellenzéki politikus méltatta, hogy erősödnek a kétoldalú kapcsolatok és fontos tárgyalások mennek végbe Magyarország és Oroszország között.

Megnyugtatónak nevezte, hogy Oroszország fenntartja a paksi bővítésre vonatkozó konstrukciót, amely jelenleg az EU részéről „támadás alatt áll”. Megerősítette: a Jobbik támogatja a beruházást, kritikával mindössze a szerződés titkosítását illetik. Azt is hangsúlyozta: az atomenergiának nincs alternatívája, az orosz technológiával épült atomerőművet pedig orosz technológiával kell bővíteni.

A jobbikos politikus üdvözölte a hosszú távú gázszerződés meghosszabbítását és fontosnak tartja, hogy a két ország továbbra is partnerként tekintsen egymásra ebben. Azt is megfogalmazta, hogy a migrációs kérdés, a terrorizmus és a válsággócok kezelése Oroszország nélkül megoldhatatlan.

Gyöngyösi Márton elmondta: örül, hogy a miniszterelnök kritikát fogalmazott meg az Oroszországgal szembeni uniós szankciókkal kapcsolatban és „bevallotta”, hogy a szankciós politika nemcsak Oroszországnak, hanem az unió minden tagállamának és Magyarországnak is árt.

A jobbikos politikus megjegyezte: bízik benne, hogy a kormányfő megkérdezte Vlagyimir Putyint a Jobbikkal szemben megfogalmazott vádakról, amelyek szerint onnan pénzelik a pártot. Hozzátette: reméli, ha Orbán Viktor hazatér, kiáll a nyilvánosság elé és beszámol róla, hogy valóban így van-e és milyen összegről van szó.

Együtt: A bejelentések nem indokoltak ilyen magas szintű találkozót

Az Együtt - a Korszakváltók Pártja szerint Orbán Viktor moszkvai látogatására nem volt semmi szükség, a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatón elhangzott bejelentések nem indokoltak ilyen magas szintű találkozót.

A független Szelényi Zsuzsanna szerdai sajtótájékoztatóján azt mondta, különösen kényelmetlen, hogy a magyar kormányfő egy kulcsfontosságú EU-s tanácskozás előtt az orosz elnökkel egyeztet. A politikus másik lehetőségnek nevezte, hogy a megbeszélésen szóba kerültek fontos témák, de ezek nem derültek ki a sajtótájékoztatón.

Csökkentsük a függőséget!

Szelényi Zsuzsanna, aki szerint Magyarországnak sokkal tartózkodóbban kellene viselkednie Oroszországgal szemben, kijelentette: Magyarország nemzeti érdekei azt kívánják, hogy csökkentsük az orosz energiafüggőséget.

Semmi nem indokolja, hogy Magyarország úgy bővítse a kapcsolatait a putyini Oroszországgal, hogy az tovább növelje az orosz jelenlétet Magyarországon – adott hangot meggyőződésének Szelényi.

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
radical
2016. február 18. 00:23
Most mondjátok szemellenzős Fideszesek hogy a Jobbik nem konstruktív... Az egyetlen értelmes reakció volt ebben a témában (is) az ellenzék részéről!
Tintamin
2016. február 17. 23:29
Szerintem nem probléma, hogy vállalhatatlan diktátorok érdekszférájába került az ország...
bodolidi
2016. február 17. 19:28
Oroszoktól független energia?Persze.Az amerikai LNG gáz 3X áron pont tudná helyettesiteni.
bodolidi
2016. február 17. 19:24
Na ez a nagypofájú sok pártocska mit ugat?Együtt nem tesznek ki 15%-ot. Nem vagyok orosz fanatikus,de Oroszország még akkor is létezni fog,mikor az EU-ra már senki nem emlékszik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!