Országimázs és bürokráciacsökkentés: jön a nemzeti építészetpolitika!

2015. október 21. 14:18

Ahhoz, hogy a Magyarországról alkotott országkép esztétikai értelemben is változzon, szükség van az építésügy reformjára – mondta Lázár János az új nemzeti építészetpolitikai keretprogram bemutatóján. A kormány egyebek mellett a bürokráciát is csökkenteni szeretné.

2015. október 21. 14:18

Ahhoz, hogy a Magyarországról alkotott országkép esztétikai értelemben is változzon, szükség van az építésügy reformjára, amelynek keretét a most elkészült nemzeti építészetpolitika adja – mondta Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, amikor szerdán Budapesten bemutatta a keretdokumentumot.

Magyarország idén 2300 milliárd forintot költ az ország fejlesztésére az Európai Unió költségvetéséből, 2016-ban ez az összeg 2000 milliárd forint lesz, ezért „egyáltalán nem mindegy, mit hozunk belőle létre” – fogalmazott a miniszter.

A magyar építésztársadalom régen is érdemben tudta befolyásolni az ország képét, a kormány ezt a lehetőséget szeretné újra megteremteni, egyebek mellett a bürokrácia csökkentésével – tette hozzá. Elengedhetetlen az építési engedélyezési eljárás gyorsítása, egyszerűbbé és olcsóbbá tétele – hangsúlyozta.

Az elmúlt egy évben a kormány ötszáz építésszel és kétezer építésügyi munkatárssal egyeztetett az aktuális teendőkről, az építésügy kihívásairól, így a nemzeti építészetpolitika kiadványa az ő elképzeléseiket és céljaikat foglalja össze, képekkel illusztrálva - mondta a miniszter.   

Lázár János megjegyezte: a Fidesz rendkívül fontosnak tartja, hogy az életminőséghez kapcsolódó kérdésekről társadalmi vita is kialakuljon, hogy „a magyar embereknek ne legyen mindegy, hogyan néz ki az a hely, ahová születtünk, mit hozunk létre a rendelkezésre álló forrásokból”. 

Kiemelte: ahhoz, hogy a magyarok jobban érezzék magukat ebben az országban, fontos az épített környezet. A kormány célja, hogy a gazdasági kérdésektől függetlenül, építészetgondolkodás induljon a panelrengetegek élhetőbbé tételéről, egyeztetés legyen arról, hogy azt a mintegy nyolcszáz ezer Kádár-kockát miként lehet a fenntarthatósági mércéhez megfelelővé tenni.  

A miniszter reményét fejezte ki, hogy az építészközösség – az ember, a kor és a hely szellemiségének összehangolására épülő – szempontrendszere rajta hagyja nyomát az ország előtt álló fejlesztési időszakon. Továbbá úgy vélte, hogy vissza kell állítani a magyar építésztársadalom rangját, társadalmi megbecsülését és anyagi elismerését.

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tintamin
2015. október 22. 09:49
Vegleg megerkeztunk a kommunizmusba.
választópolgár
2015. október 21. 22:27
Nem szabadna engedélyezni pl az ízléstelen színkombinációkat a házak festésére. A hupizöld és hupilila, citromsárga panelépületeket, a tarkabarka egymástól elütű színű szomszédokat a családi házas övezetekben. Van olyan vadonatúj építésű utca, ahol minden új ház más színű, mint egy cigánytelep. Bezzeg az irigyelt ausztriában, olaszországban, franciaországban harmonikusak, egységesek a faluképek...
balbako_
2015. október 21. 19:51
Véget kell vetni a városképekbe való belebarmolásnak. A Millennium idején működött hasonló intézmény és máig ez adja meg a városaink szépségét. Egyébként a mostani felújítások (Parlament, Vigadó stb) mutatják lehet szépen is csinálni valamit.
BőröndÖdön
2015. október 21. 16:30
Ennyi mindenhez még a komcsik sem értettek...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!