Súlyos gyászmunka elé néz Guy Verhofstadt: addig küldene pénzt Ukrajnába, amíg csak lehet
Egy világ omlott össze a belga politikusban.
Várhatóan néhány héten belül hivatalos döntés formájában szélesítik az Európai Unió embercsempészet elleni földközi-tengeri akcióját. Tavasz óta eddig csak felderítést végeztek az EUNAVFOR Med művelet keretében, a közeljövőben azonban intézkedhetnek is annak érdekében, hogy a migránsokkal teli vízi járművek ne érhessék el Európa partjait.
Széleskörű az egyetértés az uniós országok között abban, hogy új szakaszba kell léptetni, ki kell terjeszteni az illegális bevándorlók Európába csempészésének megfékezése érdekében indított földközi-tengeri EU-műveletet – mondta újságíróknak Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Luxembourgban, a tagországok védelmi minisztereinek kétnapos informális tanácskozása után.
A csempészhajók elleni tevőleges haditengerészeti fellépés megkezdését Enrico Credendino ellentengernagy, a művelet olasz parancsnoka javasolta a múlt héten. E fellépés egyelőre még nem a líbiai parti vizeken, csupán a nemzetközi vizeken történne.
Az illegális migráció elleni uniós haditengerészeti művelet első, felderítési szakaszának megkezdését július másodikán jelentették be Brüsszelben. Az EU-országok csúcsvezetői áprilisban döntöttek úgy, hogy az uniónak erő alkalmazásával is fel kell lépnie az embercsempészek ellen. Az EUNAVFOR Med elnevezésű műveletet május 18-án hívták életre a tagállamok külügyminiszterei, majd június 22-én hozták meg a döntést a művelet első, felderítési szakaszának megkezdéséről.
Az első, felderítési szakaszban – közölte Mogherini – 16 alkalommal azonosítottak embercsempészhajókat, amelyek ellen akciót lehetett volna indítani, de erre eddig nem volt felhatalmazás. A most tervbe vett második szakasz – amelynek megkezdéséről a hivatalos döntés Mogherini szerint néhány héten belül várható – a gyanús hajók átvizsgálását jelentené, valamint annak megakadályozását, hogy a zömmel Líbiából útnak induló, menekültekkel zsúfolt vízi járművek eljussanak az olasz partokig.
A művelet harmadik szakaszára – a líbiai parti vizekre való behatolásra, a csempészhajók elindulás előtti megsemmisítésére – az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazása hiányában egyelőre nem akar vállalkozni az unió.
A második szakasz elindításához az eddiginél több hajóra lesz szükség – emelte ki az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, és a védelmi miniszterek luxembourgi eszmecseréje nyomán derűlátóan szólt arról, hogy a tagországok rendelkezésre fogják bocsátani a szükséges haditengerészeti kapacitásokat.