Friss kutatás: egy egész társadalmi réteg ellenzi Ursula von der Leyen legújabb tervét
A magyar gazdák ellenzik a brüsszeli javaslatot.
Az átjelentkezések, a levélben szavazók és a nagyobb méretű szavazólapok is hozzájárultak, hogy rekord összegbe került idén a választás, a végső költség 8 milliárd forint körül lehet. Az EP-választás viszont olcsóbb lesz, ötmilliárdot szánnak rá.
Hatmilliárdra tervezték, de végül nyolcmilliárdba is kerülhet az idei parlamenti választás. Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda elnöke a Világgazdaságnak elmondta: az átjelentkezések, a határon túli magyarok szavazása és nagyobb szavazólapok is megnövelték az idei költségeket. Hozzátette: az EP-választás várható költségeit ötmilliárd forintra becsülik.
A parlamenti választáson a levélszavazás 162 millióba, a külképviseleti szavazás 150 millióba került, és az 54 ezer szavazatszámláló bizottsági tagnak is jár fejenként húszezer forint tiszteletdíj. A portál azt írja, ez az első olyan országgyűlési választás, ahol a tényleges költségek túllépték a tervezettet, korábban mindig a vártnál olcsóbban úsztuk meg a választásokat.
Az idei három voksolás, a parlamenti, az EP- és az önkormányzati választások költségeit eredetileg összesen 18-19 milliárd forintra becsülték, de már ez is túllépte a büdzsében a szavazás költségeire biztosított 12,3 milliárdos keretet.
A Nemzeti Választási Bizottság közlése szerint eddig 92 millió forint bírságot szabtak ki a határidőre vissza nem vitt ajánlóívek miatt. Ívenként 50 ezer forint a bírság, a legtöbbet az Összefogás Pártnak kell fizetnie: 38 millió forintot. Az összes ajánlóívvel csak az MSZP tudott elszámolni – írja a Világgazdaság.