Tuskék nekimentek a lengyel-magyar barátság bázisának
A varsói Lengyel–Magyar Együttműködési Intézet sorsa hajszálon múlik.
Schmidt Mária azt mondta: decemberben még tetszett a Mazsihisznak a Sorsok Háza koncepciója. Szerinte el nem készült terméket bírálnak olyanok, akiknek nincs felelősségük az ügyben.
„Én ezt a feladatot kaptam a kormánytól és a kormánynak tartozom beszámolóval. Nem tudom elképzelni azt az alkotó folyamatot, ahol valakik, akik semmilyen felelősséget nem viselnek, egyébként kontrollálják azt munkát, amit én végzek. Miközben a végén mégis nekem kell odaállni mellé és azt mondani: ezt én csináltam és vállalom a felelősséget. Nem tudom olyanért vállalni a felelősséget, ami nem az én elképzelésem szerint való” – mondta Schmidt Mária. Arra is utalt: az őt kritizálók talán ellenérdekeltek lehetnek a Sorsok Háza sikerében, hiszen ők már korábban létrehoztak egy kiállítást, ami nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
A történész kifejtette: „mi nem a történészeknek, az értelmiségieknek és a szakembereknek akarunk kiállítást csinálni, hanem azoknak a magyar fiataloknak, akiknek semmilyen előzetes tudásuk nincs”. Ezért kértek fel több szakembert, például Deák Istvánt, Konrád Györgyöt és György Pétert, hogy vegyenek részt a koncepció kidolgozásában. Ők a felkérést elutasították – mondta Schmidt Mária, hozzátéve: nekik valójában nincs semmi pozitív hozzáadnivalójuk, hanem a nem létező, még el nem készült terméket próbálják kritizálni. Hasonlóképpen történt ez a Terror Háza Múzeum megnyitása előtt is: sokan már előre tudták, hogy mi az, ami nem fog nekik ott tetszeni – összegezte az igazgató.