Így állnak a számok: több mint kilencszázezren küldték már vissza a nemzeti konzultációt
A kérdőív online is kitölthető.
Kritikával fogadták az ellenzéki pártok a miniszterelnök által tegnap bejelentett munkahelyvédelmi csomagot. Az LMP szerint csak blöff, az MSZP a saját Startkártya-programját és a progresszív adózást kívánná vissza, a szakszervezetek viszont üdvözlik az intézkedéseket.
Orbán Viktor tegnap jelentette be a kormány tízpontos munkahelyvédelmi csomagját, melynek célja elsősorban a kedvezőtlen helyzetben lévő – képzetlen, pályakezdő vagy épp nyugdíj előtt álló – munkavállalók védelme.
Az LMP szerint a program csak blöff, mivel nincs meg rá a kellő fedezet, így ezek az intézkedések valószínűleg olyan lyukakat ütnek majd a költségvetésen, amelyeket a kormánynak „kapkodó megszorításokkal és adóemelésekkel” kell majd betömnie. Emelett Scheiring Gábor azt is nonszensznek nevezte, hogy a kormány meg akarja adóztatni a jegybank tranzakcióit. Selmeczi Gabriella közleményében úgy reagált: Magyarország Európa egyik legversenyképesebb országa akar lenni, ehhez pedig munkaalapú gazdaságot kell kiépítenie. Szerinte az LMP nem érti azt a logikát, hogy a tehermegosztás jegyében nemcsak a családok, hanem a pénzintézetek is adóznak.
Az MSZP szerint a szocialista kormány alatt bevezetett Start-kártyacsalád jóval nagyobb előnyt biztosított, mint Orbán munkahelyvédelmi programja. Török Zsolt hozzátette: a legfeljebb hatmillió forint bevételű kis és közepes vállalkozásoknál akár tehernövekedést is jelenthet az intézkedéscsomag. A járulékcsökkentés szükségességével a szocialisták is egyetértenek, de ezt a progresszív jövedelemadó visszaállításával egészítenék ki.
A Munkástanácsok Országos Szövetségének közleménye szerint „a kormány a bejelentett tervek végrehajtásával ellensúlyozhatja azokat a károkat, amelyeket az egykulcsos jövedelemadó bevezetésével, az adójóváírás kivezetésével és az emiatt szükségessé vált elvárt béremelések szorgalmazásával éppen a most célba vett rétegek foglalkoztatásánál kiváltott”. A MOSZ úgy véli, kedvező hatást gyakorolhat a foglalkoztatásra adózási szempontból a kisvállalatok adóterheinek csökkentése és adózásának leegyszerűsítése is, ugyanakkor hozzáteszik: tartós, jól fizető munkahelyek csak fejlődő, versenyképes gazdaságban keletkeznek, „e téren pedig még sok a tennivaló”.