Századvég: Nyomást gyakorol a Moody's

2011. november 28. 19:41

A hitelminősítő intézménye és a leminősítés gyakorlata fegyver, amely önbeteljesítő jóslatként működik.

2011. november 28. 19:41

A nyomásgyakorlás eszközének nevezte a Moody's múlt heti leminősítő döntését a Századvég: a hitelminősítő intézménye és a leminősítés gyakorlata szerintük valójában fegyver, amely önbeteljesítő jóslatként működik. A Moody’s hitelminősítő intézet Magyarországot érintő legutóbbi döntése része annak a globális versengésnek, amely az atlanti gazdasági övezet két meghatározó térsége, az Egyesült Államok és az Európai Unió között zajlik. A valódi kérdés, hogy kié a gazdasági, politikai vezető szerep az atlanti térségben, ami viszont egyértelműen hatalmi kérdés.

Az elmúlt hónapok eseményei a Századvég szerint azt mutatják, hogy a támadások mostanra elérték az EU-t alapító államokat is. Különösen veszélyeztetettek azonban azok az európai országok, amelyek magas államháztartási hiánnyal és államadósággal rendelkeznek, így ezek az elsődleges célpontjai a spekulatív támadásoknak.

Az önbeteljesítő jóslat lényege: a hitelminősítő intézet azzal indokolja döntését, hogy a pénzpiaci sokkok az árfolyam változásán, és a kamatok alakulásán keresztül veszélyeztetik a fenntarthatóságot, mivel azonban mindezt egy hitelminősítő mondja, mindez be is következik. Nem véletlen, hogy a globális küzdelemben részt vevő felek megértették mindennek a jelentőségét, és a fegyver semlegesítésére törekednek. Az amerikai kormány kritizálta augusztusban a Standard & Poor’s hitelminősítőt, és az Európai Unió is független minősítők felállításán gondolkodik – írják. A megújulás útját kereső egyes nemzetállamokat nem szabad, hogy eltérítsék attól a politikai iránytól, amely az államháztartási egyenleg és a fizetési mérleg pozitívan tartására, és ezáltal az elmúlt évtizedek felhalmozott adósságainak csökkentésére irányul – írja a Századvég.

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
jag3
2011. november 29. 14:32
Na mi van, a sok "okos ember" képtelen megvédeni... saját állás- és üléspontját?
küllő
2011. november 29. 09:01
"századvég" ---? ----ennyit a hiteles hírekről. Na ugorgyunk.
bigyomail
2011. november 29. 08:06
Annyi "független" (haha! Mármint a kormány által létrehozott a független, mitől is független?) hitelminősítőt hozhatnak létre a kormányok, amennyit csak akarnak. Semmi értelme nincs. A hitelminősítők ereje abban rejlik, hogy az ő jelzésük alapján fektetik be a pénzüket a befektetők - többek közt - egy-egy ország állampapírjaiba. Azért, mert bíznak a hitelminősítőkben. Nem az államok bíznak bennük, hanem a befektetők. Ha létrehoz egy kormány egy hitelminősítőt, akkor annak ki fogja elhinni, ha azt állítja, hogy az őt létrehozó állam, vagy államok állampapírjai jó befektetések? Pedig ezek azok a befektetők, akiknek a pénzéből van finanszírozva az egyes államok túlköltekezése. Amikor a "piacról finanszírozzuk magunkat az IMF helyett", akkor ezen befektetőkről beszélünk.
laci0011
2011. november 29. 04:28
Még ha a századvégnek igazai is van,ha valaki sallerokat és tockosokat osztogat nálánál ezerszer erősebbeknek,a kezdeti meglepetés után mi jön ,visszadobják kenyérrel???Egyelőre a sallerosztogatás mások privilégiuma,csak 1 buggyant vetíti rá az álmait a valóságra,ezzel az erővel ki lehet állni a sinekre és megpróbálni az elménk erejével megállítani a vonatot./Nem tankönyvi megoldás/
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!