Csökkenhet a polgármesteri hivatalok száma

2011. május 17. 13:58

A hatékonyabb működés és a finanszírozhatóság érdekében a kétezer lakosúnál kisebb falvakban megszűnhet az önálló polgármesteri hivatal. A készülő új önkormányzati törvény munkaanyaga szerint kikényszerítenék az önkormányzati társulások létrehozását is.

2011. május 17. 13:58

Az új önkormányzati törvény előkészítését célzó, a múlt héten nyilvánosságra hozott munkaanyag abból a megállapításból indul ki, hogy az elmúlt húsz évben folyamatosan szűkült az önkormányzatok mozgástere, a helyi közszolgáltatások biztosítása és a finanszírozás egyre nehezebbé vált. Különösen a 2002-2010 közötti időszak volt alulfinanszírozott. Gond az elaprózódott településszerkezet is: több mint 1700 falu népessége nem éri el az ezer, 119 kisközségé a száz főt sem, miközben elvileg mindenütt ugyanazokat a kötelező feladatokat kellene ellátni. A munkaanyag szerint az „önkormányzatokra rákényszerített, majd alulfinanszírozott” önkéntes társulások sem váltak be. Az anyag mégis a társulási rendszer erősítését látja jó megoldásnak, de nem az önkénteset.

A dokumentum alapján szűkülne a települések feladatköre: ez csupán az oktatási intézmények épületeinek üzemeltetésére, településüzemeltetésre, településrendezésre és -fejlesztésre, a helyi adókra, a közfoglalkoztatásra, valamint a helyi sport- és kulturális ügyekre terjedne ki. A kevesebb feladatot sem képesek azonban mindenütt ellátni, ezért a munkaanyag azt javasolja, hogy az optimális „üzemméret” kialakítása érdekében a kétezer főnél kisebb településeken szűnjön meg az önálló polgármesteri hivatal, s a társközségek ügyeit egyetlen egyesített hivatal intézze. Ez a csaknem 3200-ból 2365 települést érintene.

A választott képviselő-testület - és a polgármester - mindenütt megmaradna, s a kisebb falvakban a megszűnő polgármesteri hivatal helyett néhány fős iroda létesülne. A helyi ügyeket továbbra is helyben intézhetnék, a települési érdekek sem maradnának képviselet nélkül.

A koncepció szerint a megyei kormányhivataloknak otthont adó megyeszékhelyek igazgatási szerepe lényegesen nem változik. Kialakítanak viszont körülbelül kétszáz járást, amelyek székhelytelepülése körzetközponti feladatokat látna el: többek között középiskolát, bíróságot, rendőrséget, tűzoltóságot, okmányirodát és járási kormányhivatalt működtetne. A munkaanyag a megyék szerepét illetően többféle elképzelést tartalmaz. Az egyik változat szerint csak reprezentatív feladatokat látnának el, de lehetséges, hogy a megyei intézmények fenntartása mellett jelentős szerepet kapnának területfejlesztési ügyekben is.

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hazafi40
2011. május 17. 22:19
Jó. Jelenleg a jegyzőnek kb. 3-4.000 hatásköre van. A polgármesternek és a képviselő-testületnek kb.ugyanannyi, amit a jegyző vagy az appartás végez el helyettük, de a pénz a polgármesteré és a képviselőké, mert azt megszavazzák és felveszik, senkinek ne legyen kétsége. a felelősség meg ajegyzőé és a polgármesteré. Az adót amit a jegyző és az apparátus behajt a polgármester és a képviselő-testület elkölti. Nem mindig a falu javára. Sőt! Teendő: 1. Megszüntetni feladatokat és a hatásköröket 2. Utána! átszervezni Különben szép, hogy nem lesz hivatal, de ki fog dolgozni? Pl. ki anyakönyvez, születést, halált, házasságot? Ki ad össze párokat, ki szedi be a helyi adót? Ki segít az embereknek kitölteni bármilyen papírt? ki osztja szét a segélyeket? Ki kezeli a helyi pénzeket? Ki fizeti ki, ki szedi be azokat? Ki látja el a településüzemeltetési feladatokat? (temető fenntartás, parkosítás, kaszálás, ároktisztítás stb.) Ki tájékoztat bármiről? Hová mennek az emberek? 40- 50-60 km-re a városba, ahol biztonsági őr áll a Polgármesteri Hivatal előtt és csak ügyfélfogadási időbe mehetsz be? Vagy ha bejelentkeztél? stb.stb. Mert, hogy a polgármester és a képviselők ezekhez a feladatokhoz nem értenek az biztos. Amennyiben meg a járási hivatal vagy helyben a "néhány fős iroda" látja ezeket a feladatokat el, akkor hol a megtakarítás?
lincoln ábrahám
2011. május 17. 21:12
Érik a vidék halála feleim. pusztuljon, aki vidéken él, ne legyen se iskola, se posta, se munkahely, se vezetés, oszt jól van. Olyan ezer évig összefogta az országot, etette a várost a vidék, a mór megtette a magáét. Hogy mi lesz helyette? Nosztalgia, kisebbségi gettó vagy kommuna? Orwellt kérdezzétek.
crm114
2011. május 17. 18:38
"A választott képviselő-testület - és a polgármester - mindenütt megmaradna, s a kisebb falvakban a megszűnő polgármesteri hivatal helyett néhány fős iroda létesülne. " Akkor voltaképpen mi változna? Bőven elég lenne 100-200 önkormányzat az országban. Lehetne a járás a legalsó szint. Budapesten pedig természetesen nem kellenek kerületek, vagy esetleg megmaradhatna 5-6 összevont kerület (pl. Óbuda, Buda, Belváros, Újpest, külső Pest, Csepel), de a jelenleginél sokkal kevesebb feladattal és jogkörrel.
blogen
2011. május 17. 16:31
Azért a megyerendszerhez hozzányúlhatnának, legalább szabják át a nagytérségekre, legyenek azok az új megyék a régi neveken! Az egészségügyet úgyis arra szervezik, szal nincs értelme, hogy a megyék határai eltérjenek a nagytérségi határoktól, mint ahogy a járások kialakításánál is a Funkcionális Városi Térségekből kellene kiindulni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!