Putyin most ürügyet kapott az eszkalációra – Mandiner Harctér
Biden világháborút hagy maga után? A leköszönő amerikai adminisztráció engedélyezte a nagy hatótávolságú fegyverek bevetését oroszországi célpontok ellen.
A NATO hadgyakorlatot végez, Macron francia atomfegyvereket vetne be Európa kollektív védelméért. Az Egyesült Államok jóváhagyta Ukrajna további támogatását, miközben az amerikai egyetemeken megosztott a közösség, hogy kit támogassanak: Izraelt vagy a palesztinokat?
A műsorban elhangzott legfontosabb megállapítások:
A teljes műsor itt tekinthető meg:
A NATO hadgyakorlatot tart, amivel egy esetleges orosz támadásra akarnak felkészülni. A történelmi léptékű gyakorlat azonban hordozhat magával kockázatot. Robert C. Castel szerint
egy hadgyakorlat vezethet háborúhoz, úgy, hogy közben senki nem akarja.
A történelem folyamán láthattunk már erre példát Dél-Amerikában, amikor hadgyakorlatok vezettek eszkalációhoz és később háborúhoz.
Ha hirtelen feltűnik tízezer NATO katona az orosz határon, és ez nem volt előre lekommunikálva az oroszokkal, az egy rossz ötlet.
– tette hozzá.
Bendarzsevszkij Anton elmondása alapján
a hidegháború óta nem láttunk ekkora hadgyakorlatot.
Leginkább a balti államok érintettek, hiszen ezek az országok képzik a NATO leggyengébb pontját.
Mesterséges intelligencia és atomháború
A francia elnök szerint országának a nukleáris robbanófejeit az Európai Unió kollektív védelmére kell használni, valamint szeretne egy önálló védelmi rendszert kiépíteni. Ezt a megnyilvánulást többen is kritizálták, a NATO sem örült ennek a felvetésnek. Bendarzsevszkij Anton szerint Európának szüksége van egy közös, önálló hadseregre, hiszen
jelenleg az európai országok hadereje nem számottevő szereplő Amerika mellett.
A francia nukleáris töltetekkel kapcsolatban nem gondolja, hogy megosztanák más országokkal. A franciákon kívül csak az Egyesült-Királyságnak vannak hasonló töltetei, azonban ők már nem képzik az Európai Unió részét.
Nincs megnyerhető atomháború
– folytatta a gondolatmenetet. Úgy véli, ha sor kerülne egy nukleáris összecsapásra, az egy olyan spirált indítana el, amit nem lehet megfékezni.
Robert C. Castel szerint azonban létezhet korlátozott atomhadviselés, és a világ atomhatalmai igyekeznek olyan módokat találni, hogy az elrettentésen kívül megnyerhető atomháborúra is felhasználhassák tölteteiket.
Éppen ezért úgy tartja, hogy
igenis számolnunk kell egy korlátozott atomháború lehetőségével.
A beszélgetés podcast formában is meghallgatható: