A diplomácia egy régi tudomány, jó lenne használni a tudást

2023. február 20. 17:27

Ettől még lehet igazunk, ahogy a migráció kérdésében is igazunk volt.

2023. február 20. 17:27
null
Skrabski Fruzsina
Skrabski Fruzsina
Facebook

„Ült az öreg hölgy, kocogott az ezüstkanál a családi porceláncsészében. Mindent megéltek: kastélyaik elvesztek, kitelepítésben, nyomorban és megaláztatásban nőtt fel. Aztán körbejárta a világot, most a végén újra Budapesten. Az egyenes tartás, elegáns sál, finom rúzs, szép beszéd, kedves-okos-tiszteletadó mozdulatok, koncentrált figyelem, benne van sok gén és neveltetés.

Ő aztán szereti hazáját, ahogy a nagyapja, dédapja is szerette, Magyarországot építő-vezető nemesi család sarja. Az a baj drága Fruzsi - sóhajtotta, - hogy nagyon ügyes a miniszterelnök, csak kicsit a stílusra oda kellene figyelni. A diplomácia egy régi tudomány. Igazából sokan üzletelnek Oroszországgal, de ezt nem hirdetik. Lehet nem mindig mindent kell kitenni az ablakba. Diplomatikusan beszéljünk arról, ami jó.

A kommunikációd hatásáért felelős vagy - mondta mindig anyukám. Úgy és akkor mondjam el, amit akarok, ha a másik megérti. Másrészt egy közösség többségének a döntését nem érdemes nyilvánosan megkérdőjelezni. Persze el lehet mondani a tárgyalóasztalnál, lehet külön megállapodásokat kötni, üzletelni, nem küldeni fegyvereket, nem egyetérteni, de ezt, ha egyedül vagyunk a véleményünkkel, akkor jobb diplomatikusan kommunikálni, inkább nem nagyon kommunikálni.

Egyrészt úgy elmondani, hogy a másik fél megértse, másrészt nem kikiabálni, mert a különvéleményeseket a közösség általában kerüli. Ettől még lehet igazunk, ahogy a migráció kérdésében is igazunk volt. Megtehetünk mindent, amit eddig: szerzünk gázt, alkudozunk, barátkozunk, nem küldünk fegyvert, a tanácskozáson pedig elmondjuk, amit gondolunk. A diplomácia egy régi tudomány, jó lenne használni a tudást.”

Nyitókép: Földházi Árpád/Mandiner

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 31 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
CsakIstenSzabad
2023. február 21. 16:22
Hát igaz, hányni se jó, de néha muszáj.
Hazafi Teddymackó
2023. február 21. 09:45
Az öreg hölgy példája és tanácsa figyelmen kívül hagyja azt a tényt, hogy a magyar diplomácia top, mindig békére törekszik, valamint azt is, hogy a nyugat már annyira dilettáns ideológiai elvakultsága miatt, hogy szinte semmi másból nem értenek, mint az erőszak, ahhoz viszont nekünk nincs hajlandóságunk.
pollip
2023. február 21. 04:28
Más is írta már, hogy csendben kell maradni és azt csinálni, amit akarunk. Álságos, nem őszinte viselkedésre buzdítani szép dolog? Igaz, ez a viselkedés manapság európai értéknek számít. Pont ezért tart itt az EU, ahol tart. Ha mindenki őszintén ki merné mondani a véleményét, előrébb lennénk.
Namond
2023. február 20. 21:21
Skrabski Fruzsina. No, lám. Csak fel kel a nap. Az viszont szomorú, hogy rengeteg a vak, akiknek el kell mondani. Milyen igaz ez a kis esszé és milyen elgondolkodtató. Ha valaki kivülről ismeri a tárgyalástechnikákat, de tehetségtelen lévén rosszul alkalmazza őket, az menjen el tanítani, de ne üljön tárgyalóasztalhoz. A diplomácia vajon tanulható és mennyire tanulható? A bolsevik szemlélet szerint nem kell hozzá tehetség, bárki lehet diplomata, elég egy felhatalmazás? Ha valaki bekerül egy társaságba elkezdi froclizni a többieket, meghívják a közös asztalhoz, ott pedig kritizálja az ültetési sorrendet, magasabb széket követel, hangosan kritizálja a menüsort, mert ő mást és máshogyan szereti, ugyanakkor az ételt a zsebébe is tömi, vajon meddig tűrik el a társaság tagjai?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!